(Patria) - Ministri vanjskih poslova i ministri odbrane država članica EU usvojili su Strateški kompas, viziju odbrambenog razvoja Unije, dokument u kojem se na insistiranje Hrvatske i lobiranje Andreja Plenkovića navodi konstitutivnost naroda u Bosni i Hercegovini.
U pogledu zapadnog Balkana kaže se da sigurnost i stabilnost u tom području još nije zagarantovana i zbog sve većeg stranog upletanja, uključujući i kroz dezinformacijske kampanje, kao i zbog mogućeg prelijevanja sadašnje sigurnosne situacije u Europi.
"U tom pogledu, od posebnog je interesa podržati suverenost, jedinstvo i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine na temelju načela jednakosti i nediskriminacije svih građana i konstitutivnih naroda, sukladno Ustavu Bosne i Hercegovine, kao i reformski proces na njezinu europskom putu, stoji u dokumentu u kojem se također navodi i važnost dijaloga između Beograda i Prištine.
"Strateški kompas je dokument koji je svojevrsni nastavak na dokument naziva - Europske sigurnosne strategije, koje su počele još prije 20-ak godina. Na dokumentu se radilo dvije godine i bit će usvojen od šefova vlada EU-a u četvrtak. Postoji jedan dio koji se odnosi na jugoistok Europe, na BiH. Na inzistiranje RH uvrštene su reference o konstitutivnim narodima. Nije bilo jednostavno, ni lagano, radili smo na tome dugo i uspjeli smo. Smatram da je to jako dobro i korisno za Hrvate u BiH, ali i za sva tri naroda u BiH, rekao je Plenković, dodavši da će se na njegovu inicijativu u četvrtak na Europskom vijeću održati rasprava o BiH.
Dodao je da se mora čuvati stabilnost jugoistoka Europe u ovim okolnostima ruske agresije na Ukrajinu.
"Nikako ne bi bilo dobro da dođe do destabilizacije u nekoj od nama susjednih zemalja. To je jasno svakome i mi ćemo sve što radimo raditi kako bi tema sigurnosti i stabilnosti bila broj jedan. To je dobro za naše ekonomije, financijsku stabilnost, turističku sezonu, međusobne odnose. Svi su svjesni da prostor jugoistoka Europe trebamo sada jakim i velikim angažmanom Europske unije i naših partnera držati stabilnim", istaknuo je.
Kada je riječ o Izbornom zakonu Plenković je apelirao da se malo smanje medijski nastupi oko tog pitanja, te da se pokuša naći rješenje.
"Važno je da se održe izbori. Nama je u interesu stabilnost jugoistočne Europe, a posebno stabilnost BiH, istaknuo je Plenković.
"Ovako upitna je svrha izbora ako Hrvati unaprijed znaju da neće moći izabrati ‘svoga’ člana Predsjedništva, poručio je premijer RH.
Na kraju svoga obraćanja Plenković je citirao Ustav BiH i šta se navodi u vezi sa izborom članova državnog predsjedništva. Međutim, zaključio je da u vrlo jasnoj i preciznoj rečenici izbora stoji da je neko nečiji predstavnik iako tako ne piše.
"Smisao Daytona je da se Srbin bira u RS, a na teritoriji FBiH da se bira Bošnjak i Hrvat. Ako jedan narod bira drugom predstavnika to nije dobro, ocijenio je Andrej Plenković.
Na pitanje kako komentira izjave ruskog ambasadora u BiH u kojima je iznio gotovo pa prijetnju uđe li ta zemlja u NATO, Plenković je rekao kako su takve izjave u potpunosti neprimjerene i neprihvatljive.