(Patria) - Energetski samit u BiH 2022 održava se od 23. do 25. marta u Neumu uz međusobnu saradnju i podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), kroz Projekat asistencije energetskom sektoru (USAID EPA), zatim razvojnog programa Ujedinjenih nacija, GIZ-a, EU Delegacije u BiH i Britanske ambasade Sarajevo.
Novinarima je predstavljen Digitalni vodič za investiranje u energetski sektor u BiH. Prvi ovakav u regiji u digitalnoj formi od danas je dostupan javnosti.
Courtney Chubb direktorica misije USAID BiH kazala je da joj je iznimno drago što danas možemo najaviti veliki rezultat napornog rada i promovirati digitalni vodič za investitore.
„Na prvom mjestu vodič će pomoći višem ulaganju u energetskom sektoru, a to znači otvaranje novih radnih mjesta. Omogućava i prelazak na obnovljive izvore energije, što je ne samo cilj za BiH nego globalni cilj.
USAID ima mnogo godina iza sebe promocije investicija. BiH ovo može donijeti ne samo energetski prosperitet već i energetsku sigurnost“, istakla je Chubb.
Peđa Bajraktarević, predstavnik USAID EPA projekta istakao je da se prvo morao identificirati zakonodavni okvir, kako bi se uvjerili koje su sve prepreke za investitore.
„Izdavanje dozvola u BiH je vrlo komplicirano. Mi smo izradili set od više od 200 preporuka koje su usmjerene na izmjene i dopune zakonskih rješenja, kako bi se uočeni nedostaci popunili. No, sama izmjena zakona nije dovoljna, pa smo shvatili da moramo raditi i na povećanju znanja investitora“, kazao je Bajraktarević.
Digitalni vodič za investitore u elektroenergetski sektor u BiH dostupan je jedan klik bilo gdje i bilo kada, on omogućava da sa bilo koje lokacije bilo kada imate personalizirani pregled potrebne dokumentacije za razvoj projekta.
Vodič sadrži informacije o svim potrebnim dozvolama, nadležnim organima, procedurama koje investitor mora proći, rokovima. Tačnije tu se nalazi 50 dozvola, 140 propisa i spisak 30 nadležnih institucija.
Energetski samit u Bosni i Hercegovini 2022 će dati dodatni poticaj reformama okupljajući na jednom mjestu donosioce odluka i relevantne učesnike u sektoru. Poseban fokus Energetskog samita bit će aktivno učešće Bosne i Hercegovine u borbi protiv klimatskih promjena i izazovima implementacije Utvrđenog nacionalnog doprinosa (NDC) i Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP). Očekujemo i otvorenu raspravu o dekarbonizaciji, odnosno tranziciji energetskog sektora ka čistoj energiji, sigurnosti snabdijevanja prirodnim gasom i električnom energijom, stanju i promjenama na tržištu energenata, ulozi žena u energetskom sektoru i energetskoj održivosti.
Energetski samit u Bosni i Hercegovini 2022 organizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Državne regulatorne komisije za električnu energiju, Regulatorne komisije za energiju u Federaciji BiH i Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske.