SARAJEVO, (Patria) - Potpredsjednica PDP-a i poslanik te stranke u NSRS je komentarisala pismo koje je iz Kancelarije visokog predstavnika stiglo na adrese zvaničnika Republike Srpske, a u kojem se traži suspenzija Zakona o imovini koja se koristi za funkcionisanje institucija javne vlasti koji je u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojen 10. februara ove godine.
“Ne vjerujem da će do toga doći. Mi smo glasali za to, tako da, mi nećemo to povlačiti. Nećemo povlačiti svoje glasove”, istakla je dodavši da je protiv svakog nametanja i od strane bivšeg visokog predstavnika, i od strane “gospodina Schmidta za kojeg smo sve stranke u Republici Srpskoj potpisali zaključke da on nije prošao proceduru u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija i da ste strane ne možemo da priznamo da on ima funkciju visokog predstavnika iako je on realnost”.
Trivićeva je napomenula i kako “kao zajednica i kao društvo trebamo steći uslove da se Kancelarija visokog predstavnika ukine i da završi svoj mandat”.
Podsjetila je na Banjalučki sporazum iz 2012. godine koji je izigran, iako su ga potpisali lideri političkih partija koji su tada bili na vlasti u Bosni i Hercegovini, a koji je predviđao da se sva imovina koja je neophodna za funkcionisanje vlasti institucija Bosne i Hercegovine knjiži na državu, a sve ostalo na entitete i opštine.
“Bilo koje rješenje koje će odgovarati samo jednoj strani, samo Sarajevu ili rješenje koje će odgovarati samo Banjaluci, što nije izvijesno jer do sada su kancelarije visokih predstavnika izlazile isključivo u interesu sarajevskih političkih elita, ali bilo koje rješenje koje nije doneseno kompromisno u Bosni i Hercegovini je nemoguće”, rekla je Trivićeva.
“Taj Banjalučki sporazum je predviđao dobar princip čija nadležnost toga i imovina. Jesu šume nadležnost Republike Srpske – jesu, imovina Republike Srpske. Je li poljoprivredno zemljište nadležnost Republike Srpske – jesu, imovina Republike Srpske. To može biti kompromis. Sad što se stalno traži kompromis iz Banjaluke, a što se ne traži kompromis od strane političkih elita u Sarajevu, to je problem Bosne i Hercegovine”, istakla je Trivićeva navodeći da se “slaže sa konstatacijom da protiv Bosne i Hercegovine najviše rade političke elite iz Sarajeva koje uporno ne mogu da prihvate postojanje Republike Srpske koja je realnost potvrđena Dejtonskim mirovnim sporazumom”.
S tim će se, tvrdi, morati pomiriti stranke u Federaciji Bosne i Hercegovine, jer nijedna ekstremna varijanta u Bosni i Hercegovini nije moguća “niti Bosna i Hercegovina bez entiteta niti je ovo geopolitički i istorijski kontekst u kojem neko može garantovati nezavisnost Republike Srpske”.