Članak

SDA i NIP (ne)žele izvući pouku iz debakla Bošnjaka u Janji

Lični animoziteti ruše BiH.

Piše: Ernad Metaj


Politički rat između NIP-a i SDA u Janji najviše će koštati bošnjačke povratnike koji će ubuduće umjesto devet imati samo jednog predstavnika u Savjetu mjesne zajednice. Osim toga Janja otvara i pitanje budućnosti i snage Pokreta za Domovinu kao faktora koji treba i može spriječiti potpunu marginalizaciju Bošnjaka, ali i Hrvata u RS-u. Za komentar smo zamolili Edina Ramića, potpredsjednika SDA i predsjednika NIP-a Elmedina Konakovića. Prema Ramićevom mišljenju trebalo je nastupiti jedinstveno kao i 2020. na lokalnim izborima što je Bošnjacima donijelo dva odbornička mjesta u gradskoj skupštini.

-    Na lokalnim izborima u Bijeljini imali smo koaliciju SDA-NIP i to je bila jedina lista probosanskih stranaka u tom gradu. Sjećam se džume u Bijeljini kad je imam nakon hutbe rekao, hvala svima koji su omogućili da s ovog mjesta mogu govoriti o izborima jer prvi put imamo zajedničku listu. Nažalost, već u kampanji su nastavljene ranije podjele koje su produbljene nakon inače odličnog rezultata na lokalnim izborima. Izbori za MZ su pokazali političku nezrelost koja je rezultat samo slijeđenja ambicije da se po svaku cijenu ‘bude nešto’ ili ako to nije moguće, da se nanese šteta SDA-u, istakao je Ramić.

Za razliku od njega Konaković je bio manje raspoložen za razgovor. Nije se upuštao u detalje poput tvrdnji iz SDA da je NIP-u nuđeno da zajednički odaberu devet kandidata od kojih četiri iz te stranke.

-    Zajedničku listu je odbila SDA. Oglasićemo se danas saopštenjem, napisao nam je Konaković.

Na pitanje kako komentariše da su kandidati SDA uglavnom ostvarili bolje rezultate rekao je:

„Pravo pitanje je kako je NIP za samo dvije godine napravio organizaciju koja je imala samo malo lošiji rezultat od SDA koja je je godinama dio vlasti u Bijeljini“.

SDA i NIP se često uzdaju u činjenicu da sa pozicija koje obnašaju njihovi kadrovi u F BiH mogu „kupiti“ podršku stranci. U tom pogledu NIP se sve češće  iz KS pokušava takmičiti s institucijama F BiH.

-    Džaba je sva materijalna podrška našem narodu u RS ako se ne ostvari potrebno jedinstvo u političkom predstavljanju, mi ćemo nestati sa javne scene. Ovo je nadam se nauk šta se može desiti ako se pristup narednim općim izborima ne promijeni. A činjenica je da NIP uvijek ima zahtjeve za koje znaju da neće biti prihvaćeni od ostalih jer naprosto nisu realni, te sami sebi opravdaju samostalan najčešće destruktivan način. Ohrabreni su time da Vlada KS servisira i uvažava jedino prijedloge i zahtjeve njihove stranačke infrastrukture na terenu, rekao je Ramić.

Takmičenje između SDA i NIP-a moglo bi se loše odraziti i na vjerovatno posljednji pokušaj političkog ujedinjenja probosanskih snaga u RS-u. 

-    Uvijek se lakše pronađu oni koji su spremni da ruše, i to za korist od onih koji rade za opće dobro, i to bez nekih nadoknada. Pokret za državu nema alternativu i nadam se da su toga svi svjesni u ‘političkom Sarajevu’ kako to definišu oni koji se ismijavaju našim nesnalaženjem, rekao je Ramić.

Iako aktivno u Pokretu za Domovinu učestvuje i NIP-ov koalicioni partner iz sarajevske trojke SDP Konaković ne odiše optimizmom.

-    Imamo razne pokrete zadnjih 20 godina, sve pod plaštom SDA, a stanje u RS je sve gore i gore. SDA mora prestati da vara sve oko sebe i mora biti spremna na zajednički dogovor, rekao je Konaković.

Da se sa SDA može praviti dogovor koji će štititi interes države pokazali su pregovori oko Izbornog zakona BiH gdje se Konaković nije baš proslavio.

Za SDA upitna je i njegova nagla briga za povratnike skoncentrisana na strateška mjesta poput Bijeljine, Zvornika i Brčkog. Ta briga se kažu pojavila nakon njegovog izlaska iz SDA a logičnim se nameće pitanje zašto Konakovićeva pažnja nije okrenuta prema Sokocu i Rogatici koji su prirodno naslonjeni na Sarajevo.

 

#BiH