(Patria) - Na listi Američkog ureda za kontrolu strane imovine (OFAC), tačnije, crnoj listi američkih sankcija, našli su se danas Asim Sarajlić, član SDA i delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine kao i Gordana Tadić, bivša glavna tužiteljica Tužilaštva BiH.
Posljednji put sankcije su “produžene” Miloradu Dodiku, te uvedene Alternativnoj televiziji iz Banjaluke.
Sarajlić na listu dopsio zbog korupcije i zloupotrebe položaja, a što se otkrilo u aferi "Asim", koja se odnosi na sporni snimak prilikom kupovine delegata za izbor predsjednika Kantonalnog odbora SDA Sarajevo.
Gordana Tadić je trenutno tužiteljica Tužilaštva BiH i donedavna glavna državna tužiteljica. Njen mandat obilježen je brojnim aferama. Smijenjena je jer predmete tužiocima nije dodjeljivala po automatizovanom sistemu u CMS-u. Također je kroz svoj rad promovirala i lične interese što je bio razlog da završi na američkoj crnoj listi.
Iz Ministarstva finansija SAD-a su naveli i to da je Sarajlić optužen i za dodatna krivična djela, uključujući zloupotrebu službenog položaja i trgovinu utjecajem.
Naveli su i to da je Sarajlić zloupotrijebio svoj položaj u vezi sa BH Telecomom. U tom svojstvu, Sarajlić je lično prihvatao plaćanje od kandidata za posao u zamjenu za radna mjesta i vršio neumjeren utjecaj na proces zapošljavanja. Kako su pojasnili, u sklopu ove aktivnosti, Sarajlić je preporučio kandidate koji su navodno bili nedovoljno kvalifikovani, što zapravo narušava integritet kompanije.
Kada je riječ o Gordani Tadić, navedeno je da su sankcije njoj uvedene također zbog zloupotrebe položaja. Podsjetimo, Tadić je u periodu od 2019. do 2021. godine obnašala poziciju glavne tužiteljice BiH, a sa koje ju je smijenilo Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) zato što zbog političkih i ličnih razloga nije dodijelila tužiocima predmete putem automatskog sistema raspodjele, navodi se u objašnjenju Ministarstva, prenosi N1.
Tadić je svoju poziciju glavne tužiteljice koristila za svoje lične i porodične interese, ističe se.
Navodno, Tadić je također bila uključena u procese koje potkopavaju demokratiju na području Zapadnog Balkana.