SARAJEVO, (Patria) - Ministrica vanjskih poslova Kraljevine Švedske Ann Linde, koja boravi u dvodnevnoj posjeti Bosni i Hercegovini, osvrnula se na prijetnje Rusije prema Finskoj i Švedskoj nakon što su te dvije zemlje najavile mogućnost skorog pristupanja NATO savezu.
"Na stanovnicima Švedske i Finske je da odluče o svojoj sigurnosnoj politici. Postoji vrijeme prije i poslije 24. februara kada je Rusija napala susjednu joj zemlju Ukrajinu te će Švedske i Finska samostalno odlučivati o svojoj sigurnosnoj politici", istakla je Linde.
Rusija je upozorila Finsku i Švedsku protiv pridruživanja NATO-u, tvrdeći da taj potez neće donijeti stabilnost Evropi, javio je ranije BBC.
Linde se danas susrela i sa ministricom vanjskih poslova BiH Biserom Turković s kojom je razgovarala i o Općim izborima u oktobru. Švedska ministrica istakla je da će Švedska koristiti sva sredstva koja su na raspolaganju Evropskoj uniji te ako i kada bude potrebno uvoditi i dodatne sankcije.
Ministrica Linde pozvala je sve političare da se suzdrže od podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, podsjećajući da je Evropska unija već zaustavila implementaciju dva velika infrastrukturna projekta u Republici Srpskoj također pozivajući sve da se vrate u državne institucije i na mjesta gdje se donose odluke.
Šefica diplomatije BiH Bisera Turković podvukla je da ekonomska saradnja nije na nivou na kakvom bi ona trebala biti i postoji prostor za njeno poboljšanje. U Švedsku je iz BiH izvezeno 107 miliona KM vrijednosti robe, dok je BiH uvezla 119 miliona KM. Švedska je na 17. mjestu zemalja investitora sa uloženih 80,5 miliona KM.
Turković je dodala da je primjetna zainteresiranost švedskih turista za BiH te je prema podacima Agencije za statistiku od 2018. do kraja 2021. godine broj posjeta iznosio 34.366.
Ministrica vanjskih poslova Švedske podsjetila je da je Vlada Švedske prošle godine usvojila novu Strategiju razvojne saradnje s zapadnim Balkanom, ali fokus i dalje ostaje na razvoju demokratije, ljudskih prava, vladavini zakona, rodnoj ravnopravnosti, borbi protiv klimatskih promjena, zaštiti okoliša i inkluzivnom ekonomskom rastu i razvoju.
Izrazila je nadu da će BiH uskladiti zajedničku politiku Evropske unije i priključiti se mjerama ograničenja i mjerama za borbu protiv kampanje bez informacije, a istovremeno je pozvala na okončanje političke krize u BiH te predstavnike Republike Srpske da se vrate u državne institucije.
"Politički lideri ne smiju više podrivati funkcionalnost, suverenitet i teritorijalni integritet ove države, a sada je još i važnije da se ponašaju odgovorno i konstruktivno imajući u vidu situaciju u oblasti stabilnosti i sigurnosti u Evropi", dodala je Linde.
Također, izrazila je žaljenje zbog nepostizanja dogovora o izmjenama Izbornog zakona, ali je jasno naglasila da se izbori ove godine moraju održati prema postojećem zakonskom okviru te da se hitno osigura njihovo finansiranje.