(Patria) - Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković nedavno je izjavio da Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu ne radi poslije havarije od prije dvije godine i ne bavi se preradom nafte, tako da nema problem u vezi sa sankcijama na naftu.
- Te sankcije se odnose na zabranu uvoza ruske nafte na prostor Srbije i BiH i mi taj problem nemamo sa našom rafinerijom - rekao je Višković novinarima u Narodnoj skupštini Srpske.
On je dodao da Rafinerija radi drugi posao u vezi sa uvozom gasa.
- Izgrađen je gasovod od Hrvatske do Rafinerije. Predstavnici Rafinerije su se prije nešto manje od mjesec dana obratili Vladi Srpske i za koncesiju za izgradnju gasne elektrane u krugu ove firme - pojasnio je Višković.
Kompletna javnost u BiH zaboravila je na 2017. godinu kada su Vlada Hrvatske i Vlada bh. entiteta Republika Srpska potpisale ugovor o povezivanju Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu sa plinovodom iz Hrvatske.
Hrvatski Premijer Andrej Plenković tada je rekao da se stanovnici brodskog Posavlja s problemom onečišćenja zraka susreću godinama, te da će rješenje koje je prihvatila hrvatska Vlada rezultirati poboljšanjem kvalitete zraka i smanjenjem zdravstvenih rizika.
Tada su hitno reagirali tadašnji direktor BH Gasa Jasmin Salkić i njegov savjetnik Almir Bečarević koji su upozorili da Federacija BiH definitivno ostaje bez plinovoda iz pravca Hrvatske, ukoliko se Rafinerija spoji na hrvatski plinovod na način kako je to dogovoreno između Vlade bh. entiteta RS i Vlade Hrvatske.
Salkić je tada rekao da nije korektno da Hrvatska rješava problem zagađenosti zraka u Bosanskom i Slavonskom Brodu, a da istovremeno u isti problem gura Sarajevo, ali i neke druge gradove u BiH, poput Zenice.
Podsjetio je da je plinovod do Sarajeva napravljen upravo zbog prekomjerne zagađenosti zraka u glavnom gradu BiH. Taj plinovod je manjih kapaciteta, i dotrajao je. Ako se Sarajevu sada onemogućava da poveća te kapacitete i povećava broj potrošača plina, zrak u Sarajevu će biti dodatno zagađeniji.
Ostalo je nejasno zbog čega Hrvatska pristaje na ovaj projekt, pogotovo kada znamo da imamo potpisana tri pisma namjere da će Hrvatska graditi gasovod do Broda, a mi iz Broda prema Zenici.
“Od ovoga što su dogovorili Hrvatska i RS korist će imati samo Rafinerija u Brodu i isporučilac gasa, kompanija gospodina Čermaka, koja će prometovati s nekoliko stotina miliona KM. Ni građani RS neće imati koristi od ovoga“, govorio je Bečarević.
Preuzimanje evropskih filijala Sberbanke, pa i onih u zemlji, prva je posljedica koja se u Bosni i Hercegovini osjetila zbog sankcija Rusiji. Kako će poslovanje nastaviti druge ruske firme, hoće li se i na Rafineriju nafte u Bosanskom Brodu primijeniti ekonomski "bailout", provjerio je danas N1.
Bentonit i ugalj iz Lješljana, prirodna su bogatstva za koja je Republika Srpska dala koncesiju na 30 godina. Firme i nasljednici ruskog oligarha Olega Burlakova od projekta ne odustaju.
Miroslav Drljača, načelnik Novog Grada ističe:
“Da li će doći do realizacije, uglavnom, nekako interesiranje za tu lokaciju vezano je za nemogućnost ruskog kapitala da učestvuje u privrednim procesima u EU, pa postoji veće interesovanje da se ovaj projekat aktivira. Čekajući svih ovih godina, ne mogu reći da nisam optimista, ili da ne vjerujem, ali sigurno da je to još daleko od realizacije.”
Daleko od početka rada je i Rafinerija Brod, koja od havarije 2018.godine, ne radi. A i da radi kuburila bi sa sirovinama, posebno kada se zna da od 15.maja na snagu stupa i embargo EU na uvoz sirove ruske nafte.
Srbija je izuzeta je iz paketa sankcija za naftu, te će i dalje crno zlato u Pančevo dopremati Jadranskim naftovodom. Cijena je, ocjenjuje se, bilo glasanje protiv Rusije u UN-u.
“Te sankcije se odnose na zabranu uvoza ruske nafte na prostore Srbije. ili BIH, mi taj problem nemamo. Naša Rafinerija radi nek drugi posao sa uvozom gasom. Znate da je izgrađen gasovod do Rafinerije iz Hrvatske. Rafinerija se Vladi prije oko mjesec dana obratila sa zahtjevom za koncesiju za izgradnju gasne elektrane u krugu Rafinerije” – kaže Radovan Višković”, premijer Republike Srpske.