(Patria) - Američka kongresna delegacija stiže danas u Bosnu i Hercegovinu u sklopu posjete Balkanu. Podsjećamo, predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se jučer sa američkim senatorima Odbora za vanjske poslove Krisom Marfijem i Džin Šejhin, kao i senatorom Odbora za oružane snage Tomom Tilisom, sa kojima je razgovarao o bilateralnoj saradnji, evropskim integracijama Srbije, situaciji u regionu, energetici i krizi u Ukrajini.
U sklopu dolaska na Balkan, senatori posjećuju Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Kosovo.
Delegacija će se sastati s zvaničnicima zemalja, predstavnicima civilnog društva i medija kako bi se razgovarali brojnim pitanjima, uključujući podršku Ukrajini usred ruske invazije, evropsku sigurnost, napore u borbi protiv korupcije, kao i očuvanje slobode medija.
Kako je saopštio ured senatorice Shaheen, delegacija će prenijeti potvrdu američke podrške saveznicima u jeku ruske invazije na Ukrajinu i podršku Zapadnom Balkanu u evropskim integracijama.
„Naša dvostranačka delegacija putuje na Balkan u ključnom trenutku za Evropu. Potvrda američke podrške našim partnerima na Balkanu je posebno značajna, jer doživljavamo najneizvjesniju vojnu situaciju u Evropi od Drugog svjetskog rata”, rekla je senatorica Shaheen. „Moramo nastaviti da podržavamo balkanske narode na njihovim demokratskim putevima i ohrabrujemo njihov put ka evropskim integracijama.”
Posjeta Bosni i Hercegovini dolazi u trenutku velike političke krize i nekoliko dana nakon što se Britanija pridružila Sjedinjenim Državama i sankcionisala Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH i predsjednika SNSD-a, vladajuće stranke u entitetu Republika Srpska, kao i Željku Cvijanović, entietsku predsjednicu.
Sankcionisani su, kako je saopštila Britanska ambasada u Sarajevu, zbog narušavanja legitimiteta i funkcionalnosti Bosne i Hercegovine. Početkom godine, Sjedinjene Države su još jednom sankcionisale Dodika, ovaj put zbog korupcije. A Dodik, okrenut Rusiji, pod američkim sankcijama se nalazi od 2017. zbog opstrukcije Dejtonskog mirovnog sporazuma