(Patria) - Na parlamentarnim izborima u Sloveniji, pobjednik je Slobodarski pokret (Gibanje Svoboda), a samo pet stranaka prešlo je izborni prag za učešće u Državnom zboru (Parlamentu). Većina Evrope slavi poraz Janeza Janše, desničara, čija se politika posebno loše odnosila prema Bosni i Hercegovini.
Kako je saopćeno rano jutros nakon većine prebrojanih glasova, prednjači stranka Gibanje Svoboda sa 34 posto osvojenih glasova (41 mandat), zatim SDS sa 23,5 posto osvojenih glasova (27 mandata), NSi je osvojio 6,8% (osam mandata), SD je dobio 6,6 posto glasova (sedam mjesta) i Ljevica 4,4 posto glasova (pet mjesta).
Miran Videtič, politički komentator iz Slovenije u razgovoru za Patriju ističe da se pokazalo da u Sloveniji još uvijek prolazi tzv. “novi obrazi” i “antijanša” glasači.
„Koliko je to dobro, pokazat će budućnost. Naročito ako imamo u vidu prošle projekte “novih obraza”, naročito Mire Cerara, koji je imao sličan rezultat kao i Golob, obećavao političku etiku i moral, a na kraju razočarao i obmanuo naciju.
Nadam se, da je Golob iz toga izvukao pouke i da će njegova politika biti drugačija, jer Sloveniju, kao i ostatak svijeta očekuju izazovi, naročito sigurnosni i ekonomski.
Iako su prije izbora agencije, koje se bave prognozama predviđale tvrdu izbornu borbu Golob je pobijedio u svim izbornim “enotama” (8 njih), pobijedio desnu opciju i skoro izbrisao opoziciju KUL iz političkog prostora. To mu omogućava lagodniji ulazak u koalicijske pregovora ali i nosi veliku odgovornost, da svoja obećanja realizira“, kaže Videtič.
Poraz Janeza Janše u BiH je dočekan s velikim oduševljenjem prije svega zbog 'non papera' koji je obznanjen, a ticao se BiH, šta se može očekivati od Goloba?
„Što se tiče famoznog non-paper dokumenta, slovenačka javnost ni dan danas ne zna, koja je istina oko toga. U prošlosti je bilo iz “slovenačkih ruku” poslano u Brisel nekoliko papira, vezanih za BiH, od Milana Kučana pa do tog famoznog non-papera. Što se tiče Janše, on je poznat, da mu je politička orijentacija desna, zbog toga i vama, naročito Bošnjacima, neprihvatljiva.
Ali, ja bih, kao veliki zagovornik cjelovite i suverene BiH, upozorio, da i kod Goloba građani BiH, kako se kaže, ne “padate na prvu loptu”. Naime, veliku podršku Golobu dao je i ljubljanski gradonačelnik Janković, koji, kako znate je vrlo blizak Putinovom i Vučićevom režimu. Od obojice je dobio i najviša državna odlikovanja. Dakle, predlažem umjereni optimizam i otvorene oči! Moja su predviđanja, da će se Golobova vanjska politika oficijelno pridružiti njemačkim stajalištima, javno zagovarati cjelovitu BiH i pokušati, bar javno, neutralizirati Dodikove pristalice, kojih, da se ne lažemo, ima i u Gibanju Svoboda. Govorim naročito o ekonomskim ili biznis partnerima Dodika i njegove klike. Dakle, građani BiH pratite poteze nove slovenačke Vlade, nikako samo parole ili obećanja“, ističe Videtič.
Kako bi u konačnici mogla izgledati Vlada Slovenije, Pokret Sloboda star je tek nekoliko mjeseci, pa je time politika nedefinisana?
„Prvi potezi pokazuju, da se stvara neki novi LDS, koji je u Sloveniji vladao od sredine ‘90 pa do prve Janšine vlade 2004. godine, dakle stvaraju se neki novi slovenački liberali. Za sada je politika Gibanja Svoboda još nepoznata, osnova su neka preizborna obećanja Goloba. Ali, vrijeme koje dolazi, brzo će pokazati u kom će pravcu to “gibanje” ići. U EU okvirima će se vjerovatno priključiti europskim liberalima. A što se tiče koalicije u Sloveniji, to će po prvim izjavama biti koalicija sa SD (socijaldemokrate Tanje Fajon) i čak nekim partijama, koje nisu ušle u parlament. Na taj način će Gibanje Svoboda “progutati” cijeli potencijal sredine u Sloveniji.
To je partijska deviza za budućnost, jer na taj način “zatvara” prostor manjim partijama, da na sljedećim izborima, kad god bili, ucjenjuju Gibanje Svoboda, ali i potencijalna opasnost, da se Slovenija Orbanizira, odnosno Putinizira. Ako ostane u okvirima građanske opcije, to može biti opcija za dva ili čak tri mandata“, dodaje Videtič.