SARAJEVO, (Patria) – Na današnjoj sjednici Doma naroda PS BiH prisustvuje 14 delegata, a opravdano je odsutna Dušanka Majkić (SNSD).
Druga tačka bio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine po hitnom postupku čiji su predlagači delegati iz Kluba hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH: Dragan Čović, Lidija Bradara, Marina Pendeš i Bariša Čolak.
Predsjedavajući DN PS BiH Dragan Čović podsjetio je da je prijedlog razmatran 27. aprila, te da je tada pet delegata pokrenulo pitanje vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka. Nakon što zajednička komisija nije postigla rješenje, sve je proslijeđeno Ustavnom sudu BiH na odlučivanje. Ustavni sud BiH je 7. juna dostavio odluku DN PS BiH u kojoj je navedeno da nije povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka te da se procedura provede kako je i predviđena.
Delegat Zlatko Miletić kazao je kako je ovaj prijedlog u suprotnosti s Ustavom BiH, Ustavom FBiH, Mišljenjem Venecijanske komisije.
„Dok god ne dođemo u poziciju da je jednako pravo glasa svakog građanina u BiH na svakom njenom dijelu ja neću biti za ovakve prijedloge. Implementacije presude Zornić se ne i spominje. Raspodjela mandata u Domu naroda PFBiH to rješenje koje je doneseno 2018. godine je bolje nego ovo što je predloženo. Na ovakav koncept ja ne mogu pristati, negirao bih svoje postojanje“, kazao je Miletić.
Delegat Bakir Izetbegović je kazao kako je usvajanje ovog zakona u suprotnosti s onim što je je dogovoreno u Briselu u nedjelju.
„Dogovor je da ćemo ovo raditi nakon što se završe izbori i formira nova struktura vlasti u BiH roku od šest mjeseci. Ako se donese odluka to će biti prvo kršenje dogovora iz Brisela“, kazao je Izetbegović.
Obratio se i Čović ističući da je tačno da je kolega Izetbegović bio u Briselu, ali tamo nije usvojen nikakav zaključak niti je bilo šta usaglašeno.
„A i da jeste onda tamo točno piše pristupit će se izmjenama izbornog zakona odmah, a najdalje šest mjeseci nakon uspostave vlasti u BiH, kazao je Čović.
Delegat Denis Bećirović kazao je da prijedlog HDZ-a zanemaruje presude Evropskog suda za ljudska prava.
"Tekst ovog prijedloga ima nekoliko karakteristika, ovo je suštinski beskoristan prijedlog jer neće ništa suštinski donijeti. Ovdje i ako prođe sigurno neće proći u Predstavničkom domu PS BiH. Ovo je trebao da bude usaglašen prijedlog. Kako do toga nije došlo, imamo prijedlog prvo u Domu naroda PS BiH pa onda u Predstavnički dom. Prijedlog nije vodio računa da BiH ima Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Aneksu 1 na Ustav BiH. Zakon je antievropski, to je više nego jasno. On bi uveo novu antisimetričnost u BiH što bi sasvim sigurno proizvelo dodatne probleme. Bez obzira na ishod u Domu naroda BiH, ovaj zakon nema nikakvu šansu u PD PS BiH", kazao je Bećirović.
Delegat Nikola Špirić stao je u zaštitu "hrvatskog naroda" te pozvao da se zakon usvoji u oba doma.
"Trebamo razgovarati i tražiti rješenje koje odgovara svima. Ništa se neće promijeniti nakon izbora, ostat će isti akteri i isti problemi, zato kažem dajte da danas rješavamo", kazao je Špirić.
Izetbegović je reagirao na Špirićevu tvrdnju da su Hrvati ugroženi.
"Hrvati u BiH imaju jedan problem, važna pozicija člana Predsjedništva BiH. S druge strane imaju stotine pozicija u vlasti, i više nego što im po Ustavu pripada. Ako negdje ima smisla govoriti da Hrvati nemaju legitimne predstavnike onda je to RS, a ne FBiH", kazao je Izetbegović.
Špirić je kazao da će podržati ovaj prijedlog zakona, te da bi se isto ponašao da su u pitanju Bošnjaci.
"Kad na dnevni red postavite odnose u RS ja ću se uključiti. Ne može biti uzrok krize u FBiH, a da to fakturišete RS-u", dodao je Špirić.
Nakon glasanja Prijedlog zakona je dobio 7 glasova, te je postojala i opća i entitetska većina čime je zakon usvojen te će biti upućen u Predstavnički dom PS BiH na razmatranje po hitnom postupku.