SARAJEVO, (Patria) - Dvije policije pod jednim krovom. To je scenarij budućih etničkih podjela koje sigurnosni ekspert iz Mostara Sandi Dizdarević vidi u potezima i namjerama da su u MUP HNK uvede zamjenik policijskog komesara koji bi morao davati saglasnost na odluke.
Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona uputila je Skupštini kantona izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, koje su s negodovanjem dočekane u krugovima opozicije i struke.
Upozorili su da je ovaj zakon vladajućim strukturama alat za preuzimanje kontrole nad policijom i njenu podjelu po stranačkoj i etničkoj liniji, a opozicija je zatražila i reakciju međunarodne zajednice.
"Taj zakon omogućava direktno miješanje politike. Želi se osigurati upravljanje policijom po etno-političkom, odnosno nacionalnom principu", kaže Dizdarević..
Uz funkciju policijskog komesara koju je predviđao dosadašnji kantonalni zakon, novi propis nalaže i imenovanje njegovog zamjenika.
Oni ne smiju biti pripadnici istog konstitutivnog naroda, a njihovo imenovanje mora potvrditi kantonalna Vlada.
Pozicije u kantonalnoj izvršnoj vlasti godinama dijele Hrvatska demokratska zajednica BiH i Stranka demokratske akcije - vodeća hrvatska i bošnjačka stranka u BiH.
"Sad možemo imati dva komesara pod jednim kišobranom policije, a dvije političke opcije postaju upravitelji policijskog sistema", kaže Dizdarević za RSE.
On upozorava da bi u tom slučaju svaka stranka upravljala svojim etničkim grupama u policiji, što bi označilo i kraj objektivnim i stručnim istragama.
Diskusija o etničkim i stranačkim podjelama policije nije jedini primjer takvog narativa u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.
Gotovo tri decenije nakon ratnih devedesetih, duboke nacionalne podjele prisutne su na gotovo svakom koraku u tom dijelu BiH.
Mostar kao kantonalno sjedište, do danas je razdvojen na bošnjački i hrvatski dio grada.
Učenici u tom kantonu i danas nastavu pohađaju odvojeno, u obrazovnim ustanovama koje rade po principu "dvije škole pod jednim krovom".
Ismet Lulić, iz kantonalnog odbora Socijaldemokratske partije, tvrdi da bi na taj način vladajuće strukture dobile "svoju stranačku policiju".
"Znamo da su škole već podijelili i samo je pitanje sada gdje ćemo stati. Hoćemo li tražiti sad za svaku instituciju koju imamo i svakog rukovodioca duple funkcije", ističe Lulić.
Selma Drljević-Sefić, nezavisna zastupnica u kantonalnoj Skupštini, također, ističe da je Hercegovačko-neretvanski kanton poznat po segregaciji koja se ogleda u razdvajanju učenika po etničkom principu.
"Isto tako, dobit ćemo 'dvije policije pod jednim krovom'", naglašava ova zastupnica.
Kantonalna vlada ranije je, pak, ustvrdila da predloženim izmjenama želi osigurati preduvjete za deblokadu procesa i otklanjanje višegodišnjih problema u radu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).