Članak

Mreža za izgradnju mira: I nakon 27 godina za brojnim žrtvama genocida se traga

Za genocid u Srebrenici Ratko Mladić, glavni komandant Vojske Republike Srpske 2021.godine osuđen je pravosnažno na doživotnu kaznu zatvora.

(Patria) - Udruženje Mreža za izgradnju mira – povodom obilježavanja 11. jula, Dana sjećanja na genocid u Srebrenici oglasilo se saopćenjem za javnost.

Iako je 1993. godine Srebrenica proglašena zaštićenom zonom Ujedinjenih nacija, odnosno izuzeta od oružanih napada, to nije spriječilo da se tokom šest dana, od 11-16. jula 1995. godine u Srebrenici počini genocid nad Bošnjacima, najstrašniji zločin na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata. U genocidu u Srebrenici su stradale 8372 bošnjačke žrtve.

U Potočarima će ove godine svoj smiraj naći 50 žrtava genocida. Ukopat će se i tijela tri maloljetnika, od 16 i 17 godina kao najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine, a među njima i blizanci Samir i Semir Hasanović, koji su u trenutku smrti imali 20 godina.

Ove godine kao najstarija žrtva će svoj smiraj u Potočarima naći i Husein Krdžić, koji je 1995. godine imao 59 godina. U Memorijalnom centru Potočari do sada je ukopano 6.671 žrtva genocida.

Za genocid u Srebrenici Ratko Mladić, glavni komandant Vojske Republike Srpske 2021.godine osuđen je pravosnažno na doživotnu kaznu zatvora, a prije njega su izrečene presude Draženu
Erdemoviću kao i Radislavu Krstiću.

Udruženje Mreža za izgradnju mira duboko saosjeća s porodicama žrtava, iskazuje nadu da će posmrtni ostaci žrtava genocida, koji još uvijek nisu pronađeni, to uskoro biti te da će sve žrtve
genocida u Srebrenici pronaći konačni smiraj, a svi počinioci genocida biti konačno procesuirani i adekvatno kažnjeni.

Mreža za izgradnju mira (Mreža) koalicija koja okuplja 223 članice, organizacije i škole iz cijele BiH, s ciljem da gradi održivi mir čini dugogodišnje sveobuhvatne napore ka obnovi kvalitete društvenog i ekonomskog života u BiH.

#BiH