SARAJEVO, (Patria) - Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske Lindsay
Hoyle obratili su se na komemoraciji u povodu 27. godišnjice genocida u Srebrenici u zgradi Britanskog parlamenta
Obratili su se i ministar ravnomjernog razvoja Ujedinjenog Kraljevstva Greg Clark, ministar vanjskih poslova u sjeni David Lammy, direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić, poslanik u Parlamentu i bivši komandant Britanskog bataljona UNPROFOR-a Bob Stewart, poslanici Ian Blackford i Fleur Anderson, baronesa Sayeeda Warsi i predsjedavajući fondacije "Remembering Srebrenica" Waqar Azmi.
Obraćanje predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefika Džaferovića na komemoraciji "Remembering Srebrenica" u Londonu prenosimo u cijelosti:
"Poštovani predstavnici Parlamenta i Vlade Njenog kraljevskog veličanstva, dragi prijatelji,
dame i gospodo,
Zahvaljujem gospodinu Waqaru Azmiju i „Remembering Srebrenica“ na organizaciji ovog skupa, kao i Ujedinjenom Kraljevstvu što daje podršku ovom programu obilježavanja. Hvala
svima koji daju doprinos čuvanju sjećanja na genocid.
Genocid u Srebrenici je najveći zločin na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata. Za nepunih sedam dana, nakon 11. jula 1995. godine, jedinice Vojske i Policije Republike Srpske ubile su više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka. Egzekucije su vršene u maniru Einsatzgruppen odreda: žrtve su izvođene u manjim grupama od pet do deset ljudi, sa povezima na očima, strijeljani su u leđa ili potiljak, a zatim su zakopavani u masovne grobnice.
Nakon što su vlasti Sjedinjenih Američkih Država, u ljeto 1995. godine, objavile satelitske snimke masovnih grobnica, vlasti Republike Srpske su pokrenule operaciju premještanja masovnih grobnica sa primarnih lokacija na sekundarne i tercijarne kako bi prikrile zločine. To je dovelo do toga da su posmrtni ostaci bili zakopani u dvije, a nerijetko i u tri različite masovne grobnice, koje su međusobno udaljene desetinama kilometara.
Ovaj zločin predstavlja jednu od najmračnijih stranica u historiji 20. stoljeća, između ostalog i zato što je počinjen u prisustvu vojnih snaga Ujedinjenih naroda. Pasivnost Ujedinjenih naroda u Srebrenici bila je samo kulminacija njihovog pasivnog i neutralnog stava tokom više od tri godine rata u Bosni i Hercegovini, od 1992. do 1995. godine.
Dame i gospodo,
Lekcije rata u Bosni i Hercegovini, a posebno pogreške Ujedinjenih naroda u Srebrenici, moraju biti vječni putokaz međunarodnoj zajednici, naročito danas, kada svjedočimo agresiji na Ukrajinu, praćenoj zločinačkom kampanjom".