SARAJEVO, (Patria) - Članovi Ekspertskog tima iz BiH danas su posjetili Čerkezovac, lokaciju na kojoj Hrvatska planira skladištenje radioaktivnog otpada, i iskazali nezadovoljstvo jer nisu prisustvovali dosadašnjim istraživanjima.
Predsjedavajući Ekspertskog tima Emir Dizdarević rekao je da je na stručnom nivou počeo razgovor o metodologiji analiza i postignutim rezultatima.
"Danas su članovi Ekspertskog tima za geologiju, hidrogeologiju i geofiziku raspravljao na Čerkezovcu o radu koji je do sada urađen. Naši stručnjaci su postavljali pitanja tako da je sastanak trajao tri sata", rekao je Dizdarević novinarima u Novom Gradu, po povratku iz Hrvatske.
On je naveo da rezultati istraživanja nisu gotovi i da je dogovoreno da se razgovori nastave kad budu poznati rezultati.
"Iskazano je nezadovoljstvo jer naši eksperti nisu prisustvovali kad je to rađeno. Odgovor je bio da su oni radili po svim metodologijama i da se priča nastavlja kad budu završeni rezultati", objasnio je Dizdarević.
On je dodao da je bilo riječu o metodologiji utvrđivanja nultog stanja radioaktivnosti i da je rečeno da je urađeno 4.500 uzoraka o čemu se rezultati sumiraju.
"Naša strana je metodologiju prihvatila i najvjerovatnije po toj metodologiji će biti rađena uzorkovanja na BiH strani", istakao je Dizdarević.
Dizdarević kaže da je do sada, kad su u pitanju istraživanja na prostoru BiH, obezbijeđeno 120.000 KM od Ministarstva za životnu sredinu i turizam Federacije BiH, te da projektni zadatak ne mogu provesti dok ne budu obezbijeđena sredstva.
Kad su u pitanju planirana sredstva za istraživanja, Dizdarević kaže da nije siguran da će biti dovoljna.
On je rekao da će Hrvatska u septembru zvanično obavijestiti BiH da je krenula sa radovima na uspostavljanju Centra za radioaktivni otpad.
"To će biti zvanično institucionalno obavještenje. Sve do sada rađeno je nakon sastanka u Zagrebu u junu prošle godine", rekao je Dizdarević i napomenuo da je u stručnom dijelu podignut nivo transparentnosti.
Vjerovatno će, kaže, dobiti rezultate istraživanja, a na ekspertima iz BiH je da ih analiziraju i daju svoje mišljenje.
Član Ekspertskog tima profesor geologije Neđo Đurić kaže da su na Čerkezovcu upoznati sa do sada provedenim aktivnostima, te da su iskazali nezadovoljstvo stepenom istraženosti.
"Nedostaju istraživanja. Dvije trećine potencijalnog negativnog uticaja odnose se na teritoriju BiH. Ja sam pitao da mi nađu primjer u svijetu gdje se objekat ove vrste gradi bez saglasnosti druge države", rekao je Đurić.
On je dodao da nisu učestvovali u aktivnostima, iako su tražili, te da je ostalo samo da im vjeruju.
"Nikad ne prihvatam da im nešto vjerujemo već da pokušamo da dođemo do podataka", kaže Đurić.
Geolog federalnog Zavoda za geologiju Natalija Samardžić smatra da je nedovoljan obuhvat na kojem se provode istraživanja, navodeći da nije obuhvaćena teritorija BiH, ali da su pokazali otvorenost za saradnju i da se usaglase metodologije, kao i da je nastojala ukazati da se radi o neistraženom području.
Načelnik Centra za zaštitu od zračenja Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Jelena Marinković kaže da su u Hrvatskoj proveli ono što je planirano u vezi sa utvrđivanjem nultog stanja radioaktivnosti i da očekuju analizu rezultata mjerenja sa procjenama uticaja.
"Što se tiče mjerenja, oni su otvoreni za saradnju tako da bi ista metodologija bila primijenjena i na strani BiH kako bi se rezultati mogli porediti", kaže ona.
Predsjednik Udruženja "Grin tim" Novi Grad Mario Crnković kaže da u proteklih sedam mjeseci nije bilo konkretnih aktivnosti, niti su počela potrebna istraživanja.
"Drago nam je da danas čujemo da su napravljeni pomaci o pitanju netransparentnosti Hrvatske. Ovo ne mijenja stvar. Hrvatska je 20 godina bila netransparentna i šta god sad učinili, to neće promijeniti ništa", rekao je Crnković.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško skladišti na Čerkezovcu, u opštini Dvor na samoj granici sa BiH. Članovi Ekspertskog tima posjetili su Čerkezovac i u septembru prošle godine.
(BHRT/Agencije)