SARAJEVO, (Patria) - Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović smatra da je nakon godinu dana od nametanja Inzkovog zakona o zabrani negiranja genocida i svih zločina postignut preventivni rezultat. Prema njegovim analizama u medijima je došlo do smanjenja negiranja i do 90 posto, dok je procenat na društvenim mrežama niži i iznosi 60 posto.
Nema više toliko suprostavljanja tome, bar ne javno i nema negiranja kako je bilo u prethodnom periodu - podvlači Tahirović.
Problem je što za sada procenat Tužilaštva BiH u procesuiranju prijava za negiranje genocida iznosi nula posto. Zbog toga postoji realna bojazan da svojim neradom, ili tumačenjem Inzkovog zakona Tužilaštvo bude to koje podstakne negatore genocida i zločina da se opet aktiviraju.
Svojim obrazloženjem nepokretanja istrage protiv Radovana Kovačevića, savjetnika predsjednika SNSD -a Milorada Dodika vjetar u leđa takvoj praksi dao je tužilac Kemal Halilčević.
On u obrazloženju svoje odluke navodi da Radovan Kovačević u konkretnom slučaju nije imao namjeru “da uvrijedi pojedinca ili određenu skupinu ljudi, a da naročito nije imao namjeru da povrijedi činija osjećanja niti da bilo koga podstakne da učini nekome nešto nažao”.
Podsjećamo na izjavu Kovačevića.
“Jasno i odgovorno tvrdim da se u Srebrenici nije dogodio genocid, da zločin koji se dogodio u Srebrenici ne može da se kvalifikuje kao genocid”.
Konkretan slučaj samo je potvrdio strahovanja dijela pravosudne zajednice da će procesuiranje negiranja genocida biti izuzetno složeno jer ostavlja veliki prostor za subjektivna tumačenja. U tom pogledu interesantno je da se tužilac Halilčević sebi dao slobodu ocjene kako negiranjem genocida Kovačević nije nikoga povrijedio niti poticao nasilje.
Bez obtira na ovo Tahirović je izrazio nadu da će negatori genocida i svih zločina u budučnosti biti sankcionisani.
- Stupanjem Inzkovog zakona na snagu veliki broj udružanja i pojedinaca su podnijeli određene zahtjeve i prijave prema Tužilaštvu BiH tražeći da se pojedine osobe koje su u tom periodu negirale genocid prije svega, ali i druge ratne zločine adekvatno kazne, na osnovu zakona kojeg je Inzko proglasio. Međutim, Tužilaštvo BiH sve do prije par dan nije imalo reakciju, zadnja reakcija Tužilaštva je da je odbacilo jednu od prijava koje se odnosila ne negaciju genocida - navodi Tahirović.