Piše: A. Vrabac
Nakon diplomatske ofanzive Dragana Čovića, predsjednik HDZ BiH koji se u srijedu u odvojenim susretima sastao sa ambasadorima Velike Britanije Julianom Reillyijem, SAD Michaelom Murphyijem i odlazećom ambasadoricom Njemačke Margret Uebber, ali i izjava predsjednika FBiH Marinka Čavare koji je na jučerašnjoj press konferenciji spomenuo pomoć i podršku zemalja Kvinte u rješavanju političke krize čini se da je neko požurio sa zaključcima.
Bez obzira na rok od šest sedmica koji je ostavio visoki predstavnik Christian Schmidt političkim strankama čiji su predstavnici 27. jula bili na sastanku u OHR-u za pokušaj dogovora o izmjenama Izbornog zakona BiH kada je riječ o popuni Doma naroda PFBiH, međunarodni zvaničnici ovog puta se neće uplitati u taj proces.
Ambasada SAD je na pitanje Patrije da li se nešto promijenilo u stavu da neće učestvovati u pregovorima o Izbornom zakonu BiH odgovorila vrlo precizno.
„Stav Ambasade SAD po ovom pitanju ostaje nepromijenjen“, glasio je kratak ali jasan odgovor iz Ambasade SAD.
Podsjećamo, iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD 2. avgusta su za Patriju kazali:
„Sjedinjene Američke Države ostaju posvećene podršci Uredu visokog predstavnika. Institucionalna funkcionalnost i raspodjela vlasti u Federaciji BiH od ključnog su značaja za stabilnost BiH, a politički čelnici imaju odgovornost da pokrenu dijalog da bi riješili ova pitanja u okviru roka od šest sedmica, kako je to zatraženo od strane Visokog predstavnika. U ovom trenutku ne postoje planovi da Sjedinjene Države učestvuju u pregovorima“.
Iz Delegacije EU također su za Patriju početkom ovog mjeseca istakli da ni oni neće biti medijator sastanaka političkih lidera.
Sedam stranaka koje su 27. jula bile na sastanku sa visokim predstavnikom su SDA, HDZ BiH, SDP BiH, DF, Naša stranka, NIP i SBB.
Schmidt je tada kazao da će ostaviti određeno vrijeme političkim liderima, a onda ih za šest sedmica ponovo pozvati na sastanak.
„Neka pripreme ideje, a mislim da ćemo u augustu ili septembru vidjeti. Nadam se da će neke stvari, poput blokade, biti riješene. A onda će i druge stvari biti riješene. Onda ćemo u odgovarajuće vrijeme donijeti odluku – orijentirat ću se šta je važno za građane. Ja sam optimist. Ja sam rekao da sam neko ko želi jasan razgovor, ali ne želim da se međusobno opterećujemo floskulama – sad je vrijeme da se djeluje“, kazao je Schmidt za FTV 27. jula nakon što je tog dana nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH koje se tiču paketa integriteta izbornog procesa.
Schmidt je u međuvremenu zatražio imenovanje sudija Ustavnog suda FBiH, a danas bi ga o tom procesu u pismu koje je pripremio trebao izvijestiti Čavara koji se zbog blokade i neizvršavanja obaveza našao na crnoj američkoj listi.