Piše: Ernad Metaj
Opasnost od pogoršanja sigurnosne situacije u BiH se ne smije zanemariti. Političari radikalizaciju, posebno zaoštravanje nacionalnih odnosa obilato koriste za kampanju, ali pogrešno bi bilo vjerovati da „iz prazne ne puca“. Slanje britanskih stručnjaka za suzbijanje ruskog uticaja u BiH jedan je od znakova da objektivna opasnost ipak postoji.
Potvrde da su Britanci stigli u BiH još nema. Britansko ministarstvo odbrane zbog "operativnih sigurnosnih razloga" o tome za sada šuti. Ono što se zvanično zna je da Ujedinjeno Kraljevstvo stručnjake u BiH šalje na zahtjev NATO-a, jer je procjena da su u zemlji porasle tenzije od početka ruske invazije na Ukrajinu.
SDA je u svojim javnim nastupima svoje koalicione partnere HDZ i SNSD označila „ruskim igračima“. Dok zajedno krčme državni novac i dijele fotelje po institucijama i javnim preduzećima u medijskim istupima stvaraju atmosferu rata.
SDA u ovom trenutku prednjači u pozivanju na spremnost da se država opet brani, što predsjednik SNSD-a Milorad Dodik obilato koristi za svoju priču o želji za bošnjačkim unitarizmom. Ulje na vatru koja tinja dosipa predsjednik HDZ-a Dragan Čović koji je ovih dana lansirao ideju o teritorijalnom preustroju F BiH. Očekivano, odgovor je da bez rata od toga neće biti ništa.
Da Čović ovaj put samo „ne baca bombe“ dalo se nagovijestiti iz susreta hrvatske europarlamentarske Željane Zovko sa američkim advokatom hrvatskih korijena Lukom Mišetićem.
On je kazao kako se ovih dana nalazi u BiH i Hrvatskoj, te vrši razgovore sa hrvatskim rukovodstvom o suspendiranju Daytonskog sporazuma.
– Ja sam u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj kako bih razgovarao sa hrvatskim rukovodstvom o legalnoj osnovi po međunarodnom pravu za suspendiranje Daytonskog sporazuma ako se hrvatskom narodu uskrati sudjelovanje u podjeli vlasti i status konstitutivnog naroda nakon listopadskih izbora, rekao je Mišetić.
Nesigurnost proizvode i različita tumačenja istupa visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji domaće političare naziva smećem dok se špekulira da bi strankama na vlasti mogao pomoći da se tamo održe nametanjem Izbornog zakona po volji HDZ -a.
Britanski stručnjaci u BiH i pojačano prisustvo američkih vojnika na Kosovu gdje smo već vidjeli barikade koje na ovim prostorima vode ka oružanim sukobima jasna su poruka da međunarodna zajednica više nije sigurna može li mir održavati diplomatskim putem. U međuvremenu Crna Gora je ostala bez vlade, ali i jasne vizije može li se okupiti većina za imenovanje nove. S obzirom na napetosti u ovoj zemlji prijevremeni izbori i predizborna kampanja su nova iskrica koja može zapaliti vatru.
Zato se dolazak Britanaca u BiH može posmatrati i kao prethodnica NATO snaga, ukoliko Rusija i njeni prijatelji blokiraju nastavak EUFOR-ove misije u BiH. Političari će razlog za sukobe na Balkanu uvijek naći pitanje je samo namjera i geopolitičkih okolnosti. U prvo ne treba sumnjati, sukobima vlast štiti vlastiti kriminal, drugo bar za sada čini se ide na ruku onima koji su za mir jer bi u svakom drugom scenariju Rusija dobila važnu bitku na Balkanu.