Članak

Grijati se na električnu energiju, da ili ne?

Komentar iz svoje perspektive o tome šta je prava istina dao je Almir Bečarević, stručnjak za gas.

(Patria) - Kako već sedmicama traje polemika o načinu grijanja u Sarajevu, a u slučaju prestanka isporuke gasa ili prelaska potrošača sa gasa na električnu energiju čovjek ne može da se ne zapita zašto polemika.

Jedni kažu, alternativa C je naša nada (struja) drugi kažu ne prelazite na struju nije to dobar poslovni potez ili još konkretnije, koštat će vas mnogo.

Komentar iz svoje perspektive o tome šta je prava istina dao je Almir Bečarević, stručnjak za gas.

"U Sarajevu prirodni gas koristi, što direktno na Sarajevogasu što preko Toplana Sarajevo, cca 120.000 domaćinstava. Pored ovoga, gas se troši i za zagrijavanje stanova u Zenici i Visokom, ali i u Istočnom Sarajevu jer isti dobivaju gas preko Sarajevogasa-Sarajevo. To okvirno znači da prirodni gas koristi cca 140.000 domaćinstava što je cca 400.000 stanovnika FBiH/RS. Ovo znači preko 20% ukupnog stanovništva u FBiH bez industrijskih objekata.

Pored ovoga, treba imati u vidu da jedan dio korisnika peleta (direktno ili indirektno preko toplana na pelet) kao i korisnika ostalih energenata prelazi na el. energiju to ovaj broj od 400.000 stanovnika postaje mali i on ide ka broju do 500.000 stanovnika.

Da bih približio šta ovo znači dovoljno je reći da blok 4 u TE Tuzla i blok 5 u Kaknju koji sada služe za izvoz el. energije ne bi bili dovoljni da pokriju ovu dodatnu potrošnju el. energije za ovaj broj stanovnika. Ne mogu shvatiti zašto se građanima ne predoče podaci koji ukazuju upravo ono što EPBiH ovih dana govori, a to je da ne koristite struju kao osnovni energent za grijanje. Ovo se odnosi na one iz ovog broja od 500.000 stanovnika jer zaustaviti izvoz i svu energiju preusmjeriti za unutrašnju potrošnju znači neminovan rast cijene el. energije u velikom iznosu", istakao je Bečarević.

Pričati sada o zgradama koje uopće nisu kapacitirane snagom niti instalacijama, napominje Bečarević, je tema za investitore koji nisu razmišljali na način da građanima ostave mogućnost prelaska na npr. grijanje na struju. Ovo je druga tema.

"Ovo je mali doprinos temi prelaska na el. energiju DA ili NE, ali je žalosno da se u komunikaciji sa građanima ili sa medijima ne pristupi na način da se plastično ova tema približi kako bi svi shvatili razmjere istovremenog prelaska na grijanje putem električne energije", dodao je Bečarević.

#BiH