Članak

Žrtve pisale UN-u: Zaustavite pokušaj Hrvatske da pošalje vojnike u BiH

Smatramo da se radi o pokušajima Republike Hrvatske da u datom momentu ponovo destabilizira BiH i da UN putem svojih mehanizama mora zaustaviti zlonamjerne akcije Hrvatske  vlade.

SARAJEVO, (Patria) - Vijeće sigurnosti UN-a je nizom svojih rezolucija u vrijeme agresije na R BiH 1992-1995, pozvalo tadašnju SRJ-Srbiju i Republiku Hrvatsku da poštuju suverenitet BiH i da svoje vojne i druge oružane snage povuku iz BiH, te je Vijeće sigurnosti UN-a smatralo da je neprihvatljivo političko miješanje i vojno prisustvo susjednih država u BiH. ICTY, koji je 1993. godine osnovan, rezolucijom Vijeće sigurnosti UN-a je u svojim presudama pored obilja dokaza koristio i navedene rezolucije Vijeće sigurnosti UN-a, kao dokazni materijal, navodi se u pismu Udruženja žrtava i svjedoka genocida, te pokreta "Majke enklave Srebrenica i Žepa" upućenom generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu, te savjetnici generalnog sekretara za prevenciju genocida u Vijeću sigurnoti UN-a Alici Wairimi Nderitu. 

"ICTY je presudio u pet (5) presuda da je u BiH bio međunarodni sukob i da je Hrvatska bila agresor na BiH, te da je Hrvatska  vojska bila vojno angažirana u cilju okupacije dijela BiH i pripajanja Republici Hrvatskoj. Pozivamo vas, da, shodno Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida i Akcionom planu Generalnog sekretara iz 2007. godine, spriječite namjeru Hrvatske vlade da putem UN i NATO - vojno angažira svoje oružane snage u BiH posredstvom misije Altea - Eufora u BiH. Posebno naglašavamo da, glavni tužilac MICT/ICTY preko pola decenije obavještava VS UN da su Hrvatska, zajedno sa Srbijom, glavni kočničari progona zločinaca u regionu. Naime, glavni Tužilac ICTY/MICT u kontinuitetu od 2015. obavještava VS UN da Republika Hrvatska apsolutno ne sarađuje u progonu zločinaca, da blokira istrage u BiH i da je postala utočište za ratne zločince. Pozivamo Vas, da hitno zakažete rasprave u UN o izvještajima glavnog tužioca ICTY/MICT i ponašanja Republike Hrvatske, jer ovakva opstrukcija Republike Hrvatske u progonu ratnih zločinaca u BiH i regionu treba da pokrene mehanizme iz Akcionog plana generalnog sekretara u situacijama kad se u državama gdje je počinjen zločin opstruira rad pravosuđa. U ovakvim okolnostima, kada je Republika Hrvatska i po ocjeni ICTY/MICT međunarodni nosilac opstrukcija u procesuiranju teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava, Hrvatska vlada želi angažirati svoje oružane snage u BiH posredstvom NATO i UN-a što  predstavlja prst u oko žrtvama", ističe se u pismu. 

Dodaje se: "Smatramo da se radi o pokušajima Republike Hrvatske da u datom momentu ponovo destabilizira BiH i da UN putem svojih mehanizama mora zaustaviti zlonamjerne akcije Hrvatske  vlade. Tražimo hitne reakcije UN; rasprave u UN o izvještajima ICTY/MICT od 2015. godine i primjenu adekvatnih mjera i pokretanje Akcionog plana da se zaustavi djelovanje Republike Hrvatske". 

#BiH