Članak

ŠTA POKUŠAVA KOŠARAC Naftna goriva u raljama Ruske Federacije

Da bih približio ovaj tekst građanima Bosne i Hercegovine, samo ću navesti da isti nastaje u nezavisnoj, demokratskoj i suverenoj državi Bosni i Hercegovini – inače članici UN-a.

Piše: Almir Bečarević


Da bih približio ovaj tekst građanima Bosne i Hercegovine, samo ću navesti da isti nastaje u nezavisnoj, demokratskoj i suverenoj državi Bosni i Hercegovini – inače članici UN-a.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH se obratilo Vladi Federacije BiH, akt broj: 09-1-28-462-86/20 od septembra mjeseca ove godine sa zahtjevom da ista dostavi svoje Mišljenje na KOMENTARE RUSKE FEDERACIJE NA NACRT ODLUKE O KVALITETI TEČNIH NAFTNIH GORIVA.

Da preciziram, državno Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa tražilo je komentare od Ruske Federacije na tekst Nacrta Odluke o kvaliteti tečnih naftnih goriva. Neusvajanjem ove odluke, koja bi bila usklađena sa EU standardima, krše se obaveze koje imamo prema Energetskoj zajednici, a ujedno blokira se ulazak BiH u WTO od strane Ruske Federacije ako odluka ne bude usklađena prema ruskim zahtjevima.

Istovremeno, Vlada Federacije BiH je dala svoju saglasnost na tekst Odluke, ali Ruska Federacija svojim primjedbama i dalje traži povlašteni status za nekvalitetnu rusku naftu/derivate, jer očigledno im niko nije javio da Rafinerija u Brodu ne radi već preko 3 godine, te da ruske nafte u Evropi više neće biti izuzev naftovodom Družba.

Državno resorno Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u svom stalnom pokušaju da i dalje zadrži ruski uticaj u BiH putem ne samo ove odluke, već i putem Nove istočne gasne interkonekcije sada samo doprinosi tome da nam Ruska Federacija uslovljava ulazak u Svjetsku trgovinsku organizaciju WTO, ali sada na bazi potpuno iracionalnih razloga.

Rafinerija nafte u Brodu već više od tri godine uopće nije u pogonu i više se ne bavi preradom nafte, već trgovinom komprimiranim prirodnim gasom putem gasovoda, koji je izgrađen iz pravca Hrvatske u toku noćnih sati kada su graničari izgleda spavali.

Vlasnik Rafinerije u zadnje tri godine nije nikakav interes pokazao za početak ponovne proizvodnje u Rafineriji Brod, ali to nije bila smetnja MVTEO da od Ruske Federacije traži mišljenje na odluku koja više nikakvih dodirnih tačaka nema sa Ruskom Federacijom, niti preradom nafte u Brodu. Pored ovoga izgleda da ministar Košarac, koji je incijator traženja mišljenja od Ruske Federacije, nije istu upoznao sa odlukama Evropske unije da se onemogućava izvoz ruske nafte u zemlje EU, izuzev naftovodom Družba za određeno vrijeme, te da Srbija ostaje bez ruske nafte transportovane JANAF-om.

Sve ovo pokazuje u kom stadiju se nalazi energetika u BiH, odnosno šta Republika Srpska uporno pokušava, a to je ostanak ruskog uticaja u BiH što predstavlja stanje hibernacije, ali jedno ostaje nejasno: prepreka na ulasku BiH u WTO je samo ova odluka i ruski interes koji je bio sadržan u nekvalitetnim derivatima iz Rafinerije Brod i stoga čudi mazohizam gdina Košarca da i dalje traži mišljenje Ruske Federacije na nešto čega su se ruske kompanije odrekle još prije tri godine. Čudi sve ovo, jer dobro je poznato šta bi članstvo u WTO donijelo BiH, a samim tim i Republici Srpskoj, ali ostaje nejasno da jedna suverena zemlja, odnosno njeno državno ministarstvo traži mišljenje od treće zemlje za nešto što je ova sama upropastila neefikasnim upravljanjem u Rafineriji Brod. 

#BiH #Nafta #AlmirBečarević