(Patria) – Priča u vezi sa suspenzijom direktora Policijske akademije FMUP-a Damira Veje nastavila se i u popodnevnim satima, a nakon što je Vejin advokat Alen Nakić uložio žalbu i to zbog povrede pravila procedure, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i zbog pogrešne primjene materijalnog prava.
Podsjećamo, prije dva dana, odbor državne službe za žalbe, kao drugostepeni organ, poništio je rješenje Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova kojim je ministar Aljoša Čampara suspendovao direktora Policijske akademije FMUP-a Damira Veju.
Vejo se jučer vratio na posao, ali ga je ministar Čampara danas odmah suspendovao nakon što je stigla potvrda tužilaštva da se protiv Veje vodi istraga.
No, u žalbi koja je uložena navodi se niz razloga zbog kojih se traži da se Vejo, a u skladu s ranijom odlukom Odbora za žalbe vrati na posao.
Ranije je Odbor za žalbe isticao sljedeće:
„U članu 19 Zakona o krivičnom postupku u Federaciji BiH propisano je da kad je propisano da pokretanje krivičnog postupka ima za posljedicu ograničenje određenih prava, ove posljedice, ako ovim zakonom nije drugačije određeno, nastupaju potvrđivanjem optužnice. Ako se radi o krivičnim djelima s propisanom kaznom zatvora do pet godina ili novčanom kaznom kao glavnom kaznom, ove posljedice nastupaju od dana kada je donesena osuđujuća presuda, bez obzira na to da li je postala pravosnažna“.
Iz gore navedenih normi nedvojbeno proizilazi da preventivna obligatorna ili fakultativna suspenzija, kao posljedica pokretanja krivičnog postupka, može nastupiti najranije u momentu potvrđivanja optužnice, navodi se u žalbi.
Nadalje advokat Nakić navodi da apsolutno ne postoje razlozi za preventivnu suspenziju žalitelja, nego je očito da se radi o jednoj potpunoj samovolji rukovodioca organa državne službe ministra Aljoše Čampare, kojim se krše prava žalitelja iz člana 2. (mobing) U vezi sa članom 4. Zakona o zabrani diskriminacije, te istovremeno ostvaruju i obilježja krivičnog djela Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. KZ FBiH, za koje će žalitelj i prijaviti istog nadležnom organu kaznenog progona.
„Na osnovanost prethodno iznesene argumentacije, nesumnjivo ukazuje činjenica da donošenje rješenja od 09.11.2022. godine, kojim ponovo žalitelja vraća na rad, te drugim rješenjem od istog dana (09.11.2022.) kojim ga isti dan temeljem istih razloga iz poništenog rješenja ponovno preventivno suspendira, ukazuje na sui generis “arbitrarno pravnu bipolarnost” u odlučivanju i rukovođenju organom državne službe, koja ne može biti osnov za dosljedan izričaj temeljenih principa vladavine prava i pravne sigurnosti kojima bi donosilac žalbenog rješenja, kao samopromovirani legalista trebao biti vođen u odlučivanju i rukovođenju organom državne službe“, navodi Nakić.
Također se ističe da je Vejo prema onome što pišu i uzimaju za razloge suspenzije već unaprijed kriv.
„A bez da je njegova krivica i odgovornost utvrđena pravomoćnom odlukom Suda. To tim prije kada se ima u vidu da žalitelj nije saslušan, ni kao osumnjičeni, te da pobijano rješenja ne sadrži čak ni razloge da je protiv žalitelja otvorena istraga. Naime, iz prednjih razloga nedvojbeno proizilazi da je rukovodilac na bazi apstraktnih i stereotipnih konstrukcija žalitelju “p r e s u d i o” i prije nego što je tužilac prema žalitelju poduzeo kazneni progon, te prije nego što je Sud o njegovoj krivnji odlučio pravomoćnom odlukom“, ističe Nakić.
Dio iz žalbe Damira Veje