Članak

Putuj Evropo: Crna Gora će sigurnim korakom u Open Balkan!

Ustavni sud je, dakle i dalje u blokadi.

Piše: Nevena Kovačević


Uprkos negativnom mišljenju Venecijanske komisije, glasovima 41 poslanika stare - nove parlamentarne većine, po drugi put su usvojene neustavne izmjene Zakona o predsjedniku Crne
Gore.

Sedmicama unazad, održavani su parlamentarni sastanci koji su, očito, predstavljali samo fingiranje pokušaja dijaloga, jer na crnogorskoj političkoj sceni spremnost za dijalogom ne postoji.

Poslanici iz redova Demokratske partije socijalista tvrdili su da će podržati izbor jednog sudije Ustavnog suda, ukoliko sa dnevnog reda sjednice bude povučen neustavni Zakon o predsjedniku.
DPS po ko zna koji put, odbija da prihvati činjenicu da više nijesu na vlasti, te da bilo kakvo uslovljavanje rusko-srpskih igrača samo jača manevarski prostor za njihovo antidržavno djelovanje.

Kako je moguće da dio suverenističkih partija i dalje ne shvata da je scenario raspada države odavno smišljen, van Crne Gore i da prostora za ucjene i političke manipulacije više nema?

Ustavni sud je, dakle i dalje u blokadi.

Građanski pokret URA je, pribjegavajući najjeftinijim političkim manipulacijama i zamjeni teza pokušao opravdati glasanje za Zakon o predsjedniku, iako je još od prvog glasanja bilo sasvim
jasno da se od ovog akta neće odustati. I tako je ponovo na najbesprizorniji način zgažen Ustav i ugušena vladavina prava, baš onako kako odgovara proruskom Demokratskom frontu, koji priželjkuje institucionalni haos i rušenje ustavnog poretka, ali i Dritanovoj URI, koja dosljedno sprovodi naloge Moskve i Beograda.

Nakon završetka sjednice, cjelodnevni protest građana ispred zgrade Skupštine kulminirao je zvižducima, probijanjem zaštitne ograde i bacanjem suzavca od strane policije. Nažalost, ovakvim scenama svjedočimo svakodnevno, a kraja ni na vidiku. Nižu se reakcije evropskih partnera.

Poruke su jasne - politički akteri trebali bi postići dogovor oko povlačenja neustavnog zakona, a novi konkurs za kandidate za sudije Ustavnog suda morao bi biti što hitnije raspisan. Čak ni otkazivanje Parlamentarnog odbora o stabilizaciji i pridruživanju između Crne Gore i Evropske unije nije uzdrmalo političke lidere.

Iako je Vladimir Bilčik bio potpuno jasan, navodeći kao razlog otkazivanja usvajanje neustavnih izmjena Zakona o predsjedniku, premijer u tehničkom mandatu je, vrlo cinično, ovu nedvosmislenu poruku okarakterisao kao političku ocjenu, dok je predsjednica Skupštine, Danijela Đurović, koja je trebala da predsjedava odborom zajedno sa Bilčikom, istakla kako smatra da on održava veze sa pojedinim političkim akterima u Crnoj Gori, te da je odluka o otkazivanju rezultat političkog uticaja.

Ne mare čelnici vlasti za poruke evropskih partnera da bez konkretnih reformi nema nastavka EU puta i da je ugrožena liderska pozicija Crne Gore u procesu evropskih integracija, kao ni za
rezultate najnovijeg istraživanja koje pokazuje da 77,8% građana podržava članstvo Crne Gore u EU.

Za razliku od lidera EU, zapadni partneri iskazuju prilično licemjeran odnos prema dešavanjima u Crnoj Gori. Poruke da je neophodno staviti fokus na dobrobit, korist i bezbjednost građana, odraz su nespremnosti zapada da se jasno ogradi od odluka parlamentarne većine i osudi antidržavne i antiustavne poteze.

I nije ovo prvi put da na djelu imamo kontradiktornost međunarodne zajednice, koju Dritan Abazović koristi za nastavak propagiranja priče o Otvorenom Balkanu i podršci partnera njegovoj
politici. U prilog njegovim tezama ide i izjava Gabrijela Eskobara, koji je za radio Slobodna Evropa između ostalog kazao da je stav Sjedinjenih Američkih Država da Otvoreni Balkan nije u suprotnosti sa evropskim obavezama zemlje, te da se radi o inicijativi koja jača regionalnu saradnju.

A ulazak Crne Gore u Otvoreni Balkan je sada već izvjestan. Iako je Abazović demantovao informacije Pobjede koje govore da bi već za nekoliko dana mogao potpisati odluku o pridruživanju Crne Gore ovoj regionalnoj inicijativi, to će se, bez dileme, uskoro desiti.

Ignorišući analizu Ministarstva evropskih poslova o prednostima i manama Otvorenog Balkana, u kojoj su jasno argumentovani razlozi zbog kojih Crna Gora nikako ne bi trebala da postane
članica ove inicijative, Abazović insistira na tvrdnji da je ona veoma korisna za našu zemlju. Više puta je Abazović isticao da ima veoma afirmativan stav prema Otvorenom Balkanu, a što je
ponovio i danas.

Znali smo, još od njegovog učešća na sammitima posvećenim ovoj inicijativi da će ovakav potez biti nemoguće izbjeći, ukoliko Vlada nastavi da funkcioniše u tehničkom mandatu. Znali smo, ali nam je, očito bilo lakše da vjerujemo u to da će sljedbenici Putinove i Vučićeve politike, nekim čudom, ispoštovati preporuke evropskih partnera.

Ne, nijesmo prevareni, samo smo se pravili da ne vidimo šta nam se sprema. Proruski Demokratski front, čiji lideri su osuđeni zbog pokušaja državnog udara i čiji se poslanici nadaju naglom porastu broja stanovnika koji će se na predstojećem popisu stanovništva izjasniti kao Srbi, da bi nakon toga mogli pristupiti promjeni Ustava, zastave i himne, sada kontroliše sve procese u državi.
Činjenica da DF diktira pravac političkog djelovanja, koji Demokrate i URA bespogovorno sprovode, najgori je scenario koji je mogao zadesiti ovu državu.

Kada Abazović dovrši proces pristupanja Crne Gore Otvorenom Balkanu, što je strateški i jedini cilj URE i SNP-a, slijedi sastavljanje Vlade na čelu sa Miodragom Lekićem, što će, vrlo vjerovatno, dovesti lidere Demokratskog fromta na ključne pozicije u izvršnoj vlasti. I to će za Crnu Goru biti početak kraja, a popravnog nema.

Floskule i patetična saopštenja nam neće pomoći, jednako kao što nam neće pomoći ni ćutanje brojnih predstavnika akademske zajednice i javnih djelatnika, koji se ponašaju kao da je stanje u
zemlji sasvim redovno. Crna Gora i njeni građani žrtve su ucjena i političkih manipulacija aktera koji su, u borbi za opstanak u foteljama ili povratak na vlast zaboravili na budućnost zemlje i njene vitalne interese.

Građanski otpor je jedino što preostaje, pod uslovom da se radi o nenasilnom otporu koji neće podrazumijevati napade na poslanike, niti bilo kakav vid sukoba i koji će pokazati da nijesmo
isti i da želimo građansku Crnu Goru, otvorenu za ljude svih vjera i nacija. Razumna rješenja i iskrena borba za bolju budućnost i očuvanje suverene Crne Gore jedini su ispravan put, sa koga
ne smijemo skrenuti. 

#BiH #CrnaGora #NevenaKovačević #OpenBalkan