(Patria) - Slaven Kovačević, doktor političkih nauka i stručnjak za geopolitiku i euroatlantske integracije i savjetnik u Kabinetu člana Predsjedništva BiH Željka Komšića analizirao je odobravanje kandidatskog statusa za BiH. Kazao je kako je to odlična vijest, koju svakako treba pozdraviti.
"Međutim, kada vidite niz javnih istupa domaćih političkih aktera po ovom važnom pitanju, nisam siguran da oni poznaju sistem europskih integracija uopće, posebno jer u svojim izjavama govore nešto što nije dijelom europskih standarda, koji proizlaze iz europske pravne stečevine. Tačno je, kako se primarno radi o jednoj odluci Europske unije klasično geopolitičke prirode, ali da bismo iskoristili datu priliku, bilo bi korisno znati šta se od naše zemlje očekuje u narednom periodu. To se svakako odnosi i na to da se neće Europska unija prilagođavati nama ili zažmiriti na svoje europske standarde zbog Bosne i Hercegovine, već upravo obratno, prilika će se iskoristiti samo ako ova zemlja i njena vlast, ma ko je činio, počne raditi na ispunjavanju europskih standarda.
Za početak, potrebno je ostvariti onih, sada već čuvenih, 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije, kako bi se na taj način došlo u poziciju pokretanja pregovaračkog procesa sa Europskom unijom ili kako se to kaže - otvaranje pregovaračkih klastera (skupina pregovaračkih poglavlja). Oni koji misle da će Europska unija reći nešto tipa - dajte jedno 3-4 stvari, pa da otvorimo pregovarački proces - to se neće desiti, kao što se neće desiti ni to da će Europska unija radi naše Bosne i Hercegovine odustati od svojih kriterija i standarda", navodi Kovačević.
Dalje ističe da naprimjer, ako u Mišljenju Europske komisije, tom dokumentu koji sadrži 14 ključnih prioriteta, jasno piše sljedeća rečenica: "Pravo kandidature na izborima za Dom naroda ograničeno je na osnovu etničke pripadnosti i prebivališta, što je u suprotnosti sa europskim standardima" onda je sasvim jasno da se to mora mijenjati, ma koliko se Visoki predstavnik trudio da javnosti predstavi kako je svojom odlukom u izbornoj noći učinio neko čudo, a zapravo nam je otežao put prema Europskoj uniji.
"Ili ako pročitate tačku 83. zaključka Europskog vijeća od 13. decembra, što je potvrđeno odlukom o dodjeli kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini, a tamo piše ovo: "S obzirom na institucionalne mehanizme koji su postavljeni Daytonskim mirovnim sporazumom, Bosna i Hercegovina treba poduzeti daljnje ustavne i izborne reforme kako bi osigurala ravnopravnost i nediskriminaciju svih građana, prije svega primjenom prakse Europskog suda za ljudskih prava (ESLJP) iz grupe presuda Sejdić-Finci. Vijeće ponavlja svoj poziv na inkluzivan proces ograničenih ustavnih i izbornih reformi, kroz istinski dijalog i u skladu sa europskim standardima, kako bi se eliminirali svi oblici nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu. Vijeće naglašava da se ne bi trebao poduzeti nikakav zakonodavni ili politički korak koji bi učinio izazovnijim provedbu presude Sejdić-Finci i povezanih presuda ESLJP-a ili bi se dodatno produbile podjele."
Mislim da ovo trebate znati, jer ovim se jasno kaže da je jednakost i ravnopravnost svih građana (bez onoga dodatka "...i naroda") europski standard koji se mora ostvariti. Europska unija je inkluzivno društvo, u kojem se ostvaruje potpuna jednakost građana na individualnom nivou, naspram čega stoji težnja domaćih političkih aktera da zadrže ekskluzivnu ili etnički podijeljenu državu, nastojeći to prikazati kao neki standard koji Europska unija mora prihvatiti. Naravno, takvo nešto se neće nikada desiti, jer Europska unija neće zaobići niti jedan od svojih temeljnih principa.
Da ne bismo bili suviše pesimistični u ovom optimistički orijentiranom trenutku, bilo bi korisno biti malo oprezan, jer upravo izjave pojedinih domaćih političkih aktera o dodjeli kandidatskog statusa tjeraju nas na oprez. Naš put prema članstvu u Europskoj uniji će se nastaviti tek onda kada naše društvo, uključujući sve političke aktere, shvate i počnu da primjenjuju europske standarde. U suprotnom, ima jedna stara pjesma Balaševića o Europi", zaključio je Kovačević.