(Patria) - Francuska vojska je u petak službeno dodijelila ugovor za razvoj novog evropskog borbenog aviona, ključnog projekta u nastojanju da se integrišu vojni kapaciteti kontinenta i smanji njegovo oslanjanje na američku opremu, prenosi AFP.
Francuski i njemački zvaničnici objavili su sporazum prošlog mjeseca, zakopavši ratnu sjekiru nakon višemjesečnog spora oko toga kako će se industrijski rad podijeliti.
Evropski proizvođač aviona Airbus i francuski Dassault Aviation, kojem će se pridružiti španska Indra i mnoštvo drugih podizvođača, sarađivaće na takozvanom Future Combat Air Systemu (FCAS) protiv rivalskog projekta Tempest, koji sprovode Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Švedska i Japan.
„Ovaj istorijski ugovor, vrijedan 3,2 milijarde eura pokriće rad na demonstratoru FCAS-a i njegovih komponenti za oko tri i po godine“, navodi se u saopštenju kompanija.
Analitičari procjenjuju da će razvoj novog mlaznjaka i njegovih vrhunskih tehnologija, uključujući umjetnu inteligenciju, koštati 100 milijardi eura uvezanih u „borbeni oblak“ dronova, koji bi trebao biti operativan 2040. godine.
„Ovo je veliki korak naprijed s važnim projektom zaštite naših strateških interesa“, rekao je francuski ministar odbrane Sebastien Lecornu u saopštenju.
Po završetku faze razvoja, poznate kao 1B, zemlje će pregovarati o stvarnoj fazi izgradnje mlaznjaka, a prve demonstracije letova očekuju se 2028. ili 2029. godine.
„Politički sporazum o FCAS-u je veliki korak naprijed i, posebno u trenutnom međunarodnom kontekstu, važan signal odlične saradnje između Francuske, Njemačke i Španije“, saopšteno je iz ureda francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kada je dogovor potpisan.
Do sada nijedna druga evropska država nije potpisala ugovor za izgradnju novog aviona, a prethodni francusko-njemački plan za izgradnju zajedničkog lovca nije uspio, što je dovelo do razvoja mlaznjaka Rafale i Eurofighter koji se trenutno koriste.
Njemačka je također zabrinula mnoge u Parizu prošlog marta kada je objavila dogovor o kupovini 35 aviona F-35 od američke firme Lockheed Martin. Prije dva dana njemački Bundestag je tu kupovinu odobrio.
Avioni su certificirani da nose američke nuklearne bojeve glave koje se čuvaju u Evropi kao dio odbrambenog saveza NATO-a, a što se očekuje i od novih francusko-njemačkih aviona.