Članak

Svjetska banka: Dug država Bliskog istoka raste

Spoljni dug Turske iznosio je 435,5 milijardi dolara, što je smanjenje sa 441,2 milijarde dolara

(Patria) - Svjetska banka objavila je prošle sedmice svoj najnoviji godišnji izvještaj o stanju vanjskog duga na kraju godine, ocjenjujući da je dug pojednih zemalja značajno porastao prošle godine,
piše Al-Monitor.

Al-Monitor je sažeo u nekoliko rečenica stanje duga u bliskoistočnim državama na kraju 2022. godine, i to prema izvještaju Svjetske banke. Stanje vanjskog duga odnosi se na dio duga zemlje koji je pozajmljen od stranih zajmodavaca.

Egipat: Egiptski vanjski dug iznosio je 143,3 milijarde dolara, u odnosu na 129,8 milijardi dolara 2020. godine. Egipat je većinu svog pozajmljenog novca potrošio na infrastrukturu. Neki analitičari vjeruju da Egipat ima snažan potencijal da vrati svoj dug, izvijestio je prošlegodine Al-Monitor.

Iran: Iranski vanjski dug iznosio je 10,4 milijarde dolara. Ovo je skoro duplo više od 5,4 milijarde dolara u 2020. godini. Iranska novinska kuća Financial Tribune objavila je u nedjelju da iranski vanjski dug ponovo opada, pozivajući se na podatke Centralne banke. List je naveo da su američke sankcije velika prepreka stranim ulaganjima u Iran, zajedno sa „nezgrapnim zakonima i ekonomskom nestabilnošću“.

Irak: Vanjski dug Iraka iznosio je 25,3 milijarde dolara na kraju 2021. godine. U 2020. godini iznosio je 26,3 milijarde dolara, što ukazuje na smanjenje. Irak je konačno dobio novu vladu u oktobru. Jedan od prvih poteza vlade bio je potpisivanje kreditnog sporazuma sa Iranom u vrijednosti od 4 milijarde dolara.

Jordan: Dug Jordana je iznosio 41,8 milijardi dolara, u odnosu na 38 milijardi dolara 2020. godine. Pored zajmova iz inostranstva, Jordan redovno prima ekonomsku pomoć od svojih bogatih susjeda u Zaljevu kako bi finansirao budžet. Jedna pozitivna vijest o jordanskoj ekonomiji je da su prihodi od turizma u porastu.

Liban: Dug Libana iznosio je 66,9 milijardi dolara, u odnosu na 68,9 milijardi dolara 2020. godine. Liban je usred razorne ekonomske krize. Uprkos blagom smanjenju duga, mnogi
oklijevaju da pozajmljuju novac Libanu, dok ne provedu reforme u vlasti i u borbi protiv korupcije.

Sirija: Sirisjki vanjski dug iznosio je 5 milijardi dolara na kraju 2021., u odnosu na 4,8 milijardi dolara u 2020. godine. Sirijska ekonomija je u rasulu zbog građanskog rata koji je u toku. Neki posmatrači su također posljednjih godina istakli da američke i evropske sankcijetoj zemlji štete civilima.

Turska: Spoljni dug Turske iznosio je 435,5 milijardi dolara, što je smanjenje sa 441,2 milijarde dolara iz 2020. godine. U junu je njujorška agencija za kreditni rejting S'P Global izvijestila da je Turska podložna krizi likvidnosti zbog visokog duga i ekonomskih problema. Problem je posebno visoka inflacija u Turskoj.

Jemen: Dug ratom razorenog Jemena iznosio je 7,6 milijardi dolara, u odnosu na 7,1 milijardu dolara 2020. godine. Svjetska banka u izvještaj nije uključila informacije iz nekoliko regionalnih država, kao što su Izrael i zaljevske države, zaključuje Al-Monitor. 

#BiH #SvjetskaBanka #VanjskiDug