Članak

Kosovo zatvorilo najveći granični prijelaz

Uz druga dva prijelaza na granici prema Srbiji,  zatvorena zbog sličnih prosvjeda od 10. prosinca, samo tri ulazne točke između dviju zemalja ostaju otvorene.

SARAJEVO, (Patria) - Kosovo je u srijedu zatvorilo najveći granični prijelaz nakon što su ga protestantni blokirali sa srbijanske strane kako bi podržali svoje sunarodnjake na Kosovu u odbijanju priznanja neovisnosti zemlje.

Uz druga dva prijelaza na granici prema Srbiji,  zatvorena zbog sličnih protesta od 10. decembra, samo tri ulazne tačke između dviju zemalja ostaju otvorene.

Najnoviji protest uslijedio je nekoliko sati nakon što je Srbija rekla da je svoju vojsku stavila u najviši stepen pripravnosti nakon višesedmičnih eskalacija napetosti između Beograda i Prištine.

Srbi u Srbiji kamionom i traktorima u utorak su blokirali cestu u blizini prijelaza Merdare na istočnoj granici Kosova, izvijestili su beogradski mediji.

Ta blokada sprečava hiljade Kosovara koji rade drugdje u Europi da se vrate kući na odmor.

Oko 50.000 Srba koji žive na etnički podijeljenom sjevernom Kosovu odbijaju priznati vladu u Prištini ili status Kosova kao zemlje odvojene od Srbije. Imaju podršku mnogih Srba u Srbiji i njezine vlade.

“Ako ste već ušli u Srbiju, onda morate koristiti druge granične prijelaze… ili ići preko Sjeverne Makedonije”, objavilo je kosovsko ministarstvo vanjskih poslova na Facebook stranici, najavljujući zatvaranje prijelaza Merdare.

Zatvaranje je stupilo na snagu u ponoć, iako je prijelaz očito već bio neprohodan.

Ulazna tačka Merdare najvažnija je na Kosovu za cestovni teretni promet.

Od 10. decembra, Srbi na sjevernom Kosovu razmijenili su vatru s policijom i podigli više od 10 blokada cesta u i oko Mitrovice.

Njihova akcija uslijedila je nakon hapšenja bivšeg srpskog policajca zbog navodnog napada na policajce.

U utorak su na sjeveru postavljene još dvije blokade.

Kosovo s većinskim albanskim stanovništvom proglasilo je neovisnost od Srbije 2008. uz podršku Zapada, nakon rata 1998.-99. u kojem je NATO intervenirao kako bi zaštitio etničke Albance.

Vlada u Prištini zatražila je od NATO-ovih mirovnih snaga u zemlji, KFOR-a, da ukloni barikade.

#Region