Članak

Cijene hrane zbog ratova i suše u 2022. godini porasle na rekordan nivo

FAO indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se obično trguje

(Patria) - Globalne cijene prehrambenih proizvoda, poput žitarica i biljnih ulja, bile su najviše zabilježene, čak i nakon što su padale devet mjeseci zaredom, objavila je Organizacija UN-a
za hranu i poljoprivredu, dok su rat Rusije u Ukrajini, suša i drugi faktori izazvali inflaciju i povećali glad širom svijeta, prenosi AP.

FAO indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se obično trguje, pao je za 1,9 posto u decembru u odnosu na mjesec ranije, objavila je organizacija sa sjedištem u Rimu. Za cijelu godinu u prosjeku je iznosio 143,7 bodova, više od 14% iznad prosjeka 2021. godine, gdje je također došlo do velikog povećanja.

Prošle godine, prema podacima FAO-a, indeks cijena hrane UN-ove organizacije dostigao je najviši nivo od kada je njegova evidencija počela 1961. godine. Ruska invazija na Ukrajinu u februaru pogoršala je prehrambenu krizu jer su te dvije zemlje bile vodeći svjetski dobavljači pšenice, ječma, suncokretovog ulja i drugih proizvoda, posebno za nacije u dijelovima Afrike, Bliskog istoka i Azije koje su se već borile s glađu.

Sa poremećenim snabdjevanjem iz regije Crnog mora, cijene hrane su porasle na rekordno visoke iznose, povećavajući inflaciju, siromaštvo i nesigurnost dostupnosti hrane u zemljama u razvoju koje se oslanjaju na uvoz. Rat je također potresao energetska tržišta i zalihe đubriva, što je ključno za proizvodnju hrane. To se desilo uz klimatske šokove koji su podstakli gladovanje na mjestima poput Afričkog roga. Etiopija, Somalija i Kenija teško su pogođene najvećom sušom u posljednjih nekoliko decenija, a UN upozorava da se dijelovi Somalije suočavaju s glađu. Hiljade ljudi je već umrlo.

Cijene pšenice i kukuruza prošle su godine dostigle rekordan nivo, iako su pale u decembru zajedno sa cijenama ostalih žitarica, saopštio je FAO. Rečeno je da su žetve na južnoj hemisferi povećale zalihe i da je postojala jaka konkurencija među izvoznicima. Indeks cijena biljnog ulja ove organizacije dostigao je najviši nivo prošle godine, iako je u decembru pao na najniži nivo od februara 2021. godinu. Za cijelu 2022. godinu FAO indeks cijena mliječnih proizvoda i indeks cijena mesa također su bili najviši od 1990. godine. 

#Svijet