(Patria) - Kada se Vlada Kantona Sarajevo slavodobitno hvalila kako je porodiljama u KS omogućila naknadu od 1000 KM, te kako time podstiču natalitet, bilo je i onih skeptičnih čim su uvidjeli koliko papirologije treba za tu naknadu.
Iako je rečeno da će svaka porodilja dobijati 1000 KM, u praksi se to ipak drugačije odvijalo. Po zakonu, što bi se reklo, ali uz brojne poteškoće. Posljednja dva mjeseca brojne porodilje javno pišu, pitaju, traže odgovore od Vlade KS šta se dešava sa porodiljskim naknadama.
Jedna porodilja (podaci poznati redakciji Patrije) u septembru je predala zahtjev u općinu Novo Sarajevo, a prima 540 KM iako od poslodavca nema nikakvu naknadu što je i dokazala potvrdom poslodavca. Ona bi zapravo trebala primati iznos od 996 KM.
Od resornog Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice zatražili smo odgovor šta se dešava s isplatama naknada porodiljama u KS i da li će se u narednim mjesecima isplata odvijati normalno i zašto su neke porodilje dobile umanjene naknade.
Napomenuli su da će sve porodilje koje u prethodnom periodu zbog usklađivanja sa novim propisima eventualno nisu primile dio iznosa do ukupnog iznosa od 996 KM primiti razliku retroaktivno.
Iz Ministarstva su pojasnili da je zbog donošenja Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine koji je donio Parlament Federacije Bosne i Hercegovine i koji je stupio na snagu 09.10.2022. godine, kojim je i uređeno pravo na novčanu pomoć za nezaposlene porodilje bilo potrebno uskladiti kantonalni zakon sa federalnim zakonom.
„Kanton Sarajevo je donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom, koji je najvećim dijelom zadržao postojeća prava u nominalno istom iznosu ili je uvećao iznos nekih prava.
Opštinski organi uprave su imali obavezu da donesu nova rješenja u skladu sa ovim zakonima i to rješenje o ostvarivanju prava novčanu naknadu umjesto plate i rješenje o ostvarivanju prava na dodatnu pomoć na ime brige i njege djeteta, na osnovu kojih bi se mogla vršiti isplata prava po osnovu porodiljskog odsustva. Međutim, opštinski organi uprave zbog velikog broja predmeta, rješenja o ostvarivanju ovih prava objektivno nisu mogli donijeti u propisanim rokovima“, navode iz Ministarstva.
Prema evidenciji koju nam je dostavilo Ministarstvo u Kantonu Sarajevo u mjesecu decembru 2022. godine prava na “porodiljske naknade” je ukupno ostvarila 4.971 žena i to 1.714 nezaposlenih porodilja, 1.771 umjesto plaće ženi/majci koja je u radnom odnosu i 1.486 korisnica za dodatnu pomoć na ime brige i njege djeteta ženi-majci u radnom odnosu.
„Prema evidenciji i isplatnim listama nezaposlene porodilje su za mjesec decembar primile puni iznos naknade od 996 KM putem dvije odvojene uplate. Prema informacijama kojim raspolažemo cca 20% predmeta koji tretiraju porodilje u radnom odnosu nije okončan radi pribavljanja podataka o isplaćenim iznosima od strane poslodavca. Očekujemo da će navedeni prvostepeni postupci biti okončani zaključno sa januarom mjesecom 2023. godine“, navode iz Ministarstva.
Napominju da Zakon o radu Federacije BiH ("Službene novine Federacije BiH", br. 26/16, 89/18 i 44/22) u članu 68. stav (1) propisuje da za vrijeme korištenja porođajnog odsustva, radnik ima pravo na naknadu plate, u skladu sa posebnim zakonom, te da član 8. Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom propisuje da pravo utvrđeno ovim zakonom ne može ostvariti osoba koja isto pravo ostvaruje po drugim propisima.
„Stoga, u slučaju da poslodavac isplaćuje porodilji u radnom odnosu novčanu naknadu umjesto plate u iznosu manjem od prosječne plate u Federaciji BiH u prethodnoj godini (996 KM), porodilja u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom ostvaruje pravo na dodatnu pomoć na ime brige i njege djeteta u iznosu razlike prosječne plate u Federaciji BiH u prethodnoj godini (996 KM) i iznosa novčane naknade umjesto plate koju isplaćuje poslodavac“.
U skladu sa članom 68. stav (2) Zakona o radu Federacije BiH, pored prava iz stava (1) ovog člana, radniku se može isplatiti i razlika do pune plate na teret poslodavca, što znači da poslodavac može porodilji koja je u radnom odnosu isplatiti razliku od prosječne plate u Federaciji BiH (996 KM) do iznosa njene plate.