Članak

Tunis: Protesti protiv predsjednika

„Moramo otvoriti nove perspektive za našu zemlju“, dodao je. 

(Patria) - Hiljade demonstranata ljutih zbog ekonomske krize u Tunisu i predsjednikovog sve autoritarnijeg pristupa marširalo je u subotu glavnim gradom, odgovarajući na poziv opozicionih stranaka da obilježe 12 godina otkako su tuniski demonstranti pokrenuli pobune Arapskog proljeća širom regije.

Protestni potez uslijedio je nakon katastrofalnih parlamentarnih izbora prošlog mjeseca na kojima je glasalo samo 11% birača. Izbori bi trebali zamijeniti i preoblikovati zakonodavno tijelo koje je predsjednik Kais Saied raspustio 2021. godine. Drugi krug je zakazan za 29. januar, podsjeća AP.

Zemlja prolazi kroz veliku ekonomsku krizu, sa inflacijom i nezaposlenošću u porastu.

Tunižani su posljednjih mjeseci pogođeni rastućim cijenama hrane i nestašicom goriva i osnovnih namirnica poput šećera, biljnog ulja i riže. Front nacionalnog spasa, koalicija pet opozicionih stranaka, uključujući popularnu islamističku opozicionu stranku Ennahdha, pozvala je na marš u centralnom Tunisu. Avenija Habib Bourguiba, glavna arterija glavnog grada i ključno mjesto za revoluciju, stavljena je pod visoko osiguranje, s metalnim barijerama, dronovima i nadzornim kamerama kako bi nadgledali masu. Demonstranti koji su uz druge parole uzvikivali „Kais Saied, izađi“ i „Ne diktaturi, da dijalogu i demokratiji“, spriječeni su da se približe Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Predsjednik Tuniske lige za ljudska prava Bassem Trifi rekao je da su vlasti zabranile demonstrantima iz drugih gradova u zemlji da dođu u Tunis kako bi učestvovali u maršu. Istaknuti opozicioni političar Ahmed Nejib Chebbi rekao je da „spas Tunisa može doći samo odlaskom Kaisa Saieda“.

Šef Radničke partije, Hamma Hammami, rekao je „Kais Saied će ili završiti u zatvoru ili pobjeći u inostranstvo. Njegov diktatorski režim će pasti, poput režima svrgnutog predsjednika Ben Alija.“

14. januara 2011. godine, tadašnji predsjednik Zine el-Abidine Ben Ali bio je prisiljen da ode s vlasti, transformirajući zemlju u demokratiju koja inspirisalo Arapsko proljeće. Ben Ali je umro 2019. godine. Pobuna u Tunisu počela je 17. decembra 2010. godine, kada se očajni prodavac voća zapalio, oslobađajući prigušeni bijes i frustraciju među svojim sunarodnicima, koji su organizovali proteste koji su se proširili širom zemlje i doveli do revolucije. 

„Ovdje smo da kažemo 'stop' procesu razaranja države koji je angažirao Kais Saied“, rekao je Abassi Hammami, čelnik Nacionalnog komiteta za zaštitu sloboda.

„Moramo otvoriti nove perspektive za našu zemlju“, dodao je. 

#BiH