(Patria) - Kolumbijski predsjednik nastoji da suspenduje naloge za hapšenje nekih od najvećih osumnjičenika za kriminal u zemlji, uključujući najmanje jednu osobu koja je tražena u SAD
zbog optužbi za prodaju narkotika, a kao dio ambicioznog plana za razbijanje oružanih grupa koje su dugo dominirale izvan gradova, javlja AP.
Zahtjev za suspenzijom naloga za hapšenje osam članova takozvanog Zaljevskog klana uputio je mirovni povjerenik predsjednika Gustava Petra u pismu od 11. januara glavnom tužiocu
Kolumbije. Među onima na listi su i Jobanis Villadiego, poznat i po svom pseudonimu „Loš dečko“, koji je optužen na federalnom sudu u Brooklynu 2015. godine zajedno sa Dairom Antoniom Usugom, tadašnjim vođom Zaljevskog klana i u to vrijeme najtraženijim bjeguncem u Kolumbiji.
Kopiju pisma dao je agenciji Associated Press osoba bliska američkoj policiji pod uslovom anonimnosti, kako bi razgovarali o osjetljivim pitanjima koja su u središtu više od dvije decenije saradnje SAD-a i Kolumbije u borbi protiv narkotika.
Najviši kolumbijski organ za provođenje zakona u petak je rekao da nema pravne osnove za Petrov zahtjev. U pobijanju na sedam stranica koje je podijeljeno medijima, kancelarija glavnog tužioca je rekla da se takvi zahtjevi mogu uputiti samo protiv pripadnika politički motiviranih oružanih grupa, dok je Zaljevski klan, koji je nastao iz pepela kolumbijskog desničarskog paravojnog pokreta, bio čisto zločinački poduhvat.
Zaljevski klan je optužen da je najveća kolumbijska organizacija za krijumčarenje droge, odgovorna za slanje čak 20 metričkih tona kokaina svakog mjeseca u SAD i Evropu.
Bivši konzervativni predsjednik Ivan Duque je prošle godine izručio Úsugu SAD-u, nazvavši ga „najopasnijim trgovcem drogom na svijetu“ i usporedivši ga s Pablom Escobarom koji je terorisao veći dio Kolumbije prije njegove smrti 1990-ih. Usuga se po dolasku u SAD izjasnio da nije kriv i trenutno čeka suđenje.
Petro je zauzeo drugačiji pristup od svog prethodnika. Od svog historijskog izbora prošle godine, bivši ljevičarski gerilac gura plan za „potpuni mir“ koji bi uključivao pregovore ne samo s posljednjom glavnom pobunjeničkom grupom te zemlje, Narodnom oslobodilačkom vojskom, već i sa naoružanim bandama poput Zaljevskog klana koje nastavljaju dominirati i jačati u dugo zanemarenim selima Kolumbije.
On je također predložio zaštitu od izručenja onih koji su spremni da polože oružje i odreknu se kriminalnih aktivnosti, što je korak koji će testirati dugogodišnji savez za provođenje zakona s Washingtonom. Pod Duqueom, Kolumbija je izručila više od 500 osoba u SAD. Villadiego se traži u SAD zbog više optužbi za trgovinu drogom, a u Kolumbiji se suočava s dodatnim optužbama za ubistvo i prisilno vrbovanje maloljetnika da počine krivična djela. Kao i njegov bivši šef Usuga, bio je član desničarskih Ujedinjenih snaga samoodbrane Kolumbije koje su se odrekle nasilja kao dio mirovnog sporazuma iz 2004. godine. Ali kasnije se vratio činjenu zločina kao jedan od Usuginih najboljih vojnika u Zaljevskom klanu, piše AP.