Članak

Kako bi antički rimski amfiteatar Colosseum danas izgledao da je čitav?

Osvijetljene bespilotne letjelice podsjećaju na krijesnice.

(Patria) - Posljednjih nekoliko godina dronovi se koriste i u komercijalne i propagandne svrhe, gdje naručitelji - bez obzira na to radi li se o Kineskoj komunističkoj partiji ili Burberryju, računaju da će njihova poruka biti bolje primljena zahvaljujući ovom efektnom viskokotehnološkom pomagalu.

Svjetlosne instalacije i koreografije već godinama zamjenjuju vatromet na organizovanim dočecima Nove godine u svjetskim metropolama, a ako želite biti konkurentni u industriji zabave, uz DJ-ing i VJ-ing morate nuditi i berem nešto s dronovima.

Osvijetljene bespilotne letjelice koje podsjećaju na krijesnice inspirisale su nizozemski umjetnički duo DRIFT i za korak dalje od dopadljivog komercijalnog spektakla. Svoju prvu performativnu umjetničku instalaciju pod nazivom „Franchise Freedom“ DRIFT je predstavio 2017. na Art Basel Miami, nakon čega je pokazana širom svijeta, a uslijedili su i drugi projekti koji umjetničku ideju oblikuju dronovima.

DRIFT su 2007. osnovali umjetnici Lonneke Gordijn i Ralph Nauta, a danas s multidisciplinarnim timom koji broji 64 člana rade na iskustvenim skulpturama, instalacijama i performansima. Trajno nadahnuti prirodom, oni (doslovno) osvjetljavaju prirodne strukture i mehanizme i dovode ih u odnos s onima umjetno ili društveno stvorenim kroz dekonstruktivne, interaktivne i inovativne procese.

Posljednje dvije godine DRIFT radi na projektu zračnih skulptura koje bi iscrtavale nedovršene ili razrušene historijske znamenitosti. Ideja se rodila nakon što je izgorjela crkva Notre Dame u Parizu.

„Obnova uz pomoć svjetla“ može današnjem današnjem svijetu pokazati "kako su stara, nestala arhitektonska remek-djela izgledala u prošlosti."

 

Zamislite samo: Gaudijeva Sagrada Familia sada se može dovršiti, rimski Colosseum može se popraviti… a rezultat je istovremeno nevjerovatno suptilan i snažan, piše Punkufer.hr. Dok ove impresivne zračne rekonstrukcije još čekaju da se dogode, studio je napravio rendere u prirodnoj veličini koji su toliko fantastični da se nadamo da ćemo ih skoro vidjeti uživo. I onda još takvih, po čitavom svijetu.

Ova umjetnička ideja ima i nusprodukt tehničke naravi, za koji DRIFT razvija softver s partnerima Drone Stories i Nova Skystories. Naime, dronovima iscrtane zračne skulpture mogu biti korisne arhitektima i lokalnim zajednicama pri planiranju nove gradnje i tako im olakšati zamišljanje nove zgrade u postojećoj okolini.

U svakom slučaju, instalacije i skulpture napravljene dronovima uvod su u umjetnost budućnosti, koja nadilazi ograničenja koja nameće prostor, ulazi u sferu javnoga čineći nebo svojim platnom, a tehnologija bespilotnih letjelica tek je jedan novi jezik kojim je umjetnost u 21. stoljeću progovorila.

#Lifemagazin #Italija #Rim #Zanimljivosti