Članak

Haitiju su potrebne međunarodne snage da okončaju 'živu noćnu moru'

Državni izbori nisu održani od 2016. godine.

(Patria) - Visoki zvaničnik Ujedinjenih nacija za ljudska prava pozvao je da se međunarodne vojne snage rasporede na Haitiju, opisujući višestruke krize ove otočne države kao „živu noćnu moru“, javio je AFP.

Završavajući dvodnevnu posjetu zemlji, visoki komesar UN-a za ljudska prava Volker Turk pozvao je svjetske lidere „da hitno razmotre raspoređivanje vremenski ograničenih specijaliziranih snaga za podršku“, na šta je premijer Haitija također pozvao prošle godine. Haiti je godinama bio zarobljen u začaranom krugu humanitarnih, ekonomskih i zdravstvenih kriza koje su pogoršane brutalnim nasiljem bandi.

Prema izvještaju UN-a objavljenom, u opštini Cite Soleil, u glavnom gradu Port-au-Princeu, posljednjih mjeseci došlo je do naglog porasta masovnih incidenata ubistava, grupnih silovanja i snajperskih napada.

„Nalazi ovog izvještaja su zastrašujući: on daje sliku o tome kako kriminalne bande mjesecima maltretiraju i terorišu ljude, a da država to ne može spriječiti“, rekao je Turk u saopštenju za javnost.

„To se može opisati samo kao živa noćna mora“, dodao je. Samo u naselju Cite Soleil preko 260 ljudi je ubijeno u nasilju bandi tokom druge polovine 2022. godine, a zabilježeno je skoro 60 slučajeva grupnog silovanja žena i djevojčica, navodi se u studiji.

U izvještaju je istaknut slučaj žene identificirane kao Rose, trudne majke četvero djece koju su članovi bande, koji su ranije ubili njenog muža, teško pretukli i silovali pred njenom djecom. Prije nego što su napustili kuću, članovi bande su je zapalili, navodi se u izvještaju. Turk je rekao da je policiji na Haitiju „potrebna hitna koordinirana međunarodna podrška srazmjerna izazovima kako bi ojačala svoje kapacitete da odgovori na sigurnosnu situaciju na način koji je u skladu sa svojim obavezama iz oblasti ljudskih prava". 

Kontrolišući više od polovine teritorije Haitija, bande se svakodnevno bave otmicama. Svoje žrtve često podvrgavaju seksualnim napadima, tražeći ogromne otkupnine od svojih rođaka. Više od pola miliona haićanske djece koja žive u područjima pod kontrolom bandi i imaju ograničen pristup obrazovanju, upozorio je Turk.

U oktobru je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres prenio molbu za pomoć od premijera Ariela Henryja i zatražio od Vijeća sigurnosti UN-a da pošalje međunarodne snage na Haiti.

Uprkos izjavama podrške takvoj misiji iz raznih prijestolnica, od prijedloga se nije odmaklo. Najsiromašnija država u Americi, Haiti, zahvaćena je sve većom krizom od ubistva predsjednika Jovenela Moisea u julu 2021.

Državni izbori nisu održani od 2016. godine.

#Svijet