Članak

Velika Britanija u ogromnim gubicima zbog Brexita

Ulaganja privatnog sektora jednostavno su stala u godinama nakon odluke na referendumu.

(Patria) - Vanjski član odbora za monetarnu politiku koji određuje britanske kamatne stope Jonathan Haskel kazao je da su ulaganja privatnog sektora jednostavno stala u godinama nakon odluke na referendumu, prenosi Guardian.

Ističe da je nakon glasanja Ujedinjeno Kraljevstvo odmah počelo zaostajati za trendom iz prethodnih šest godina i 'mnogo više patilo' u poređenju s drugim velikim industrijaliziranim ekonomijama, otvarajući tako jaz u produktivnosti koji je ostavio trajne ožiljke.

Dodatna zabrinutost

Studija koju su proveli Haskel i njegov tim vjerovatno će dodatno podstaći zabrinutost da su glasanje o Brexitu i strategija koju je usvojio bivši premijer Boris Johnson za napuštanje jedinstvenog tržišta EU i carinske unije nanijeli nepopravljivu štetu ekonomiji Velike Britanije.

Većina studija koja se do sada bavila posljedicama Brexita, odnosno padom BDP-a Ujedinjenog Kraljevstva koncentrisala se na trgovinsku razmjenu.

Bank of England rekla je u svojim najnovijim procjenama za ekonomiju da bi poređenje trenutnog nivoa trgovinske razmjene Britanije s putanjom prije nego što je 2019. i službeno napustila EU iznosila 3,2 posto BDP-a do 2026.

Iz Ureda za budžetsku odgovornost prognozirali su da će BDP dugoročno biti 4 posto niži nego što bi bio da je Ujedinjeno Kraljevstvo ostalo unutar EU.

Haskel je u svom izračunu koristio poslovne investicije umjesto trgovinske razmjene, ali došao je do vrlo sličnog zaključka o dugoročnom gubitku BDP-a.

Nula investicija

- Do kraja predviđenog perioda 2026. jaz između sadašnjih nivoa poslovnih investicija i trenda prije 2016. trebao bi iznositi 2,8 posto BDP-a, što je vrlo blizu broju od 3,2 posto do kojeg se došlo poredeći trgovinsku razmjenu.

Zamislite da se poslovne investicije nisu zaustavile nakon referenduma 2016. nego su umjesto toga porasle kao stvarne investicije koje su postojale u više-manje svakoj drugoj zemlji.

Možete na kompjuteru simulirati šta bi se dogodilo s kapitalom da su investicije nastavile rasti po stopi prije referenduma, i onda izračunati koliki je jaz između tog simuliranog broja i stvarnog broja, koji je posljedica nula investicija.

Ako sve to učinite, otkrit ćete da je trenutni pad produktivnosti oko 1,3 posto BDP-a. Tih 1,3 posto BDP-a je oko 29 milijardi funti, ili otprilike 1.000 funti po domaćinstvu - rekao je Haskel u intervjuu za web bilten Overshoot, dodavši da će to do kraja 2026. biti 2,8 posto BDP-a.

#Biznis #VelikaBritanija #Brexit #UjedinjenoKraljevstvo