Članak

Kako je ministrica Nikolić kreirala budžet: Nekim fakultetima milionski iznosi, drugima 0 KM

Ajanović je za Patriju kazao da je šokiran i zatečen prijedlogom koji je razmatran i usvojen na sjednici Skupštine KS.  

Piše: Amra Vrabac


Nacrt budžeta KS za 2023. godinu u kojem su planirana i sredstva za Univerzitet u Sarajevu i to povećanje za oko 15,5 miliona KM naišao je na negodovanje nekoliko dekana organizacionih jedinica UNSA kojima za ovu godinu nije planirano nikakvo povećanje sredstava. Budžet UNSA u 2022. iznosio je 125.760.515 KM, a za ovu 141.341.558 KM.

Ono što je kuriozitet je da se prijedlog koji je uputio Univerzitet u Sarajevu značajno razlikuje od Nacrta, a koji je prijedlog Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS i ministrice Aleksandre Nikolić.

U raspravi koja je prethodila usvajanju Nacrta u Skupštini KS 8. februara tek nekoliko zastupnika je problematiziralo izdvajanje za Univerzitet u Sarajevu, odnosno smanjenje na određenim stavkama. No, ozbiljnija rasprava je izostala upravo jer zastupnici nisu znali da je značajno promijenjen iznos sredstava za pojedine organizacione jedinice. 

Nakon što je usvojen Nacrt budžeta KS javno je reagirao dekan Stomatološkog fakulteta sa klinikama Muhamed Ajanović čiji je budžet ostao na nivou prošlogodišnjeg. Primjera radi, Pedagoškom fakultetu planirano je povećanje od skoro 700.000 KM, Medicinskom fakultetu 328.500 KM, za Elektrotehnički fakultet 1.154.200 KM, Veterinarskom fakultetu 1.133.500 KM, Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu 1.142.300 KM. Treba podsjetiti da je riječ o fakultetu s kojeg upravo i dolazi Nikolić. 

Ajanović je za Patriju kazao da je šokiran i zatečen prijedlogom koji je razmatran i usvojen na sjednici Skupštine KS.  

„Uopšte nisu postojali nama poznati kriteriji na osnovu kojih je ovaj prijedlog napravljen, a ni analiza uvećanja Budžeta iz izvora 10 za 2023. godinu. Mislim da postoje indicije kako ovo uvećanje budžeta nije u skladu sa članom 167. Zakona o visokom obrazovanju KS. Mi ćemo preduzeti sve pravne lijekove kako bi se zaštitili od očigledne nepravde da ne upotrijebim kakvu težu kvalifikaciju“, kazao je Ajanović.

Dekan Ajanović danas je uputio prigovor na Nacrt budžeta za 2023. godinu ministrici Nikolić, ministru finansija Davoru Čičiću, rektoru UNSA Rifatu Škrijelju i Vladi KS.

Naveo je da Stomatološki fakultet ima 350 samofinansirajućih studenata koji plaćaju školarinu 7000 KM, što je skoro 2,5 miliona KM sredstava u Budžetu KS.

Također, prilikom predlaganja Budžeta nisu uračunati ni dodatni troškovi za isplate plaća povećanjem osnovice od 01.01.2023. godine što je sve na teretu Stomatološkog fakulteta.

„U slučaju da ne bude uvažen naš prigovor na Nacrt Budžeta KS, smatramo da u četvrtom kvartalu 2023. godine Fakultet neće imati mogućnost da isplati u cijelosti osnovne plaće zaposlenim radnicima, te da izvrši plaćanje osnovnih obaveza iz tekućeg poslovanja“, napisao je u dopisu.

Inače, usvajanjem zaključka u Skupštini KS o oslobađanju studenata sa završenim obavezama i prosjekom 8,0 i kolizijom ranijeg i novog Zakona o visokom obrazovnju KS, došlo je do specifične situacije na fakultetima. Zakon je ostao pravno nedorečen u ovim slučajevima, a kako saznaje Patria, posla ima i za Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove.

Ranije je o ovom problemu govorio i rektor UNSA Rifat Škrijelj na press konferenciji u Rektoratu, navodeći da se ministrica Nikolić oglušila na dopise Rektorata kako bi se riješila situacija sa studentima i školarinama. 

Sutra će biti održana i sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu kako bi zauzeli stav oko usvojenog Nacrta Budžeta KS, a kojim je nekoliko fakulteta ostalo bez dodatnih sredstava za 2023. godinu.

Javna rasprava traje samo 20 dana, a plan je da Univerzitet u Sarajevu amandmanima zatraži dodatna sredstva. No, za neke dekane to nije dovoljno jer smatraju da je u usvojenom Nacrtu došlo do nepravedne raspodjele sredstava organizacionim jedinicima.

Dok jedni ostvaruju vlastite prihode i pune budžet KS, drugi fakulteti koji se isključivo finansiraju iz Budžeta još su i dodatno nagrađeni.

Ostaje nejasno kojim motivima se vodila ministrica Nikolić pri nacrtu budžeta. I dok se u oblasti visokog obrazovanja gomilaju problemi, dovode u pitanje diplome i Univerziteta u Sarajevu u susjednoj Hrvatskoj i Sloveniji, Nikolić umjesto da maksimalno zaštiti i podrži UNSA čini se radi sve da neke od fakulteta dovede u tešku situaciju.  

#BiH