Članak

Šta će biti sa starom Električnom centralom na Marijin-Dvoru: Ruševina, muzej ili novi neboder?

U neposrednoj blizini upravne zgrade je spomenik Vladimiru Periću Valteru. 

(Patria) - Prvog maja 1895. godine iz Električne centrale na Marijin-Dvoru puštena je električna energija. Odbranio ju je Vladimir Valter Perić u Drugom svjetskom ratu, ali je od agresorskih snaga bilo nemoguće odbraniti 2. maja 1992. godine kada je granatirana i zapaljena. Od tada do danas postala je ruševina, nacionalni spomenik koji propada. Nakon što se prije nekoliko dana obrušio dio centrale vlasti sa svih nivoa traže rješenje, ali i prebacuju odgvornost jedni s drugih. Dok jedni je žele pretvoriti u muzej zbog njenog značaja, o čemu se i ranije govorilo i postojao projekat Tehnučkog muzeja, vlasnik se vodi nekim drugim interesima, a kao krajnji cilj spominje se novi neboder u visini SCC-a koji je u neposrednoj blizini. 

"Električna centrala na Hisetima (Marijin-Dvoru) u Sarajevu predstavlja jedno od najznačajnijih industrijskih ostvarenja austrougarskog perioda u Bosni i Hercegovini. Električnom energijom iz centrale na Hisetima snabdjeven je prvi električni tramvaj u Evropi, a Sarajevo je iste 1895. godine dobilo javnu električnu rasvjetu. Kompleks je građen u duhu historicizma i ima visoku ambijentalnu vrijednost. Smješten je u centralnom dijelu grada, na potezu Kotromanićeve ulice i Hiseta, gdje su sačuvani historicistički objekti iz austrougarskog perioda iznimnog dokumentarnog, historijskog i estetskog značaja. Upravnu zgradu centrale projektirao je Karl Paržik", pojasnili su ranije  iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.

Upravnu zgradu obnovio je vlasnik i ona je sada jedan reprezentativan objekat u centru Sarajeva, ali je lokacija same električne centrale atraktivna za neke druge namjene. 

U neposrednoj blizini upravne zgrade je spomenik Vladimiru Periću Valteru. 

Graditeljska cjelina – Električna centrala na Hisetima (Marijin-Dvoru) u Sarajevu, od 2015. godine ima status proglašenog nacionalnog spomenika. Shodno tome, status proglašenog nacionalnog dobra podrazumijeva da ingerencije na zaštiti objekta prelaze sa kantonalnog na federalni nivo. 

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine dužna je bila osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju i prezentaciju nacionalnog spomenika, što je odredila Komisija za očuvanje spomenika nacionalnih spomenika BiH. 

Kakva će biti sudbina ovog historijskog objekta u srcu Sarajeva koji je zbog nebrige vlasti potpuno devastiran saznat ćemo vrlo brzo. Na redu je struka i Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH. 

#BiH