(Patria) - Bidenova administracija zahtijevala je od kineskih vlasnika TikToka da se odreknu svog udjela u popularnoj video aplikaciji ili se suoče s mogućom zabranom u SAD-u, izvijestio je Wall Street Journal, prema ljudima koji su upoznati s tim, prenosi Reuters.
Ovaj potez bi bio najdramatičniji u nizu nedavnih koraka američkih zvaničnika i zakonodavaca koji su izrazili strah da bi podaci o američkim korisnicima TikToka mogli biti proslijeđeni kineskoj vladi. TikTok ima više od 100 miliona korisnika u SAD.
Bijela kuća je odbila da komentariše navode. Glasnogovornica TikToka Brooke Oberwetter rekla je u izjavi za Reuters da „ako je zaštita nacionalne sigurnosti cilj, dezinvestiranje ne rješava problem: promjena vlasništva ne bi
nametnula nikakva nova ograničenja protoka podataka ili pristupa.“
Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew trebao bi se pojaviti pred Kongresom SAD sljedeće sedmice.
Svaka zabrana u SAD suočila bi se sa značajnim pravnim preprekama. Trumpova administracija je 2020. godine pokušala zabraniti TikTok, ali je bila blokirana nizom sudskih presuda.
TikTok i Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS) pod vodstvom Ministarstva finansija SAD-a pregovaraju više od dvije godine o zahtjevima sigurnosti podataka. TikTok je saopštio da je potrošio više od 1,5 milijardi dolara na rigorozne napore za sigurnost podataka i odbacuje optužbe za špijuniranje. Wall Street Journal navodi da je CFIU nedavno postavio zahtjev za prodaju. Portparol Trezora je odbio da komentariše.
TikTok je u srijedu rekao da je „najbolji način za rješavanje zabrinutosti oko nacionalne sigurnosti transparentna zaštita američkih korisničkih podataka i sistema zasnovana na SAD- u, uz robusno praćenje, provjeru i verifikaciju trećih strana“.