Članak

Dionice velikih evropskih banaka pale zbog krize Credit Suissea

Investitore je uzdrmala objava saudijskih ulagača.

(Patria) - Nakon kolapsa američke banke Silicon Valley iz Californije, nastavljaju se previranja na tržištima dionica.

Investitore je uzdrmala objava saudijskih ulagača da ne mogu više učestvovati u dokapitalizaciji švicarskog bankarskog diva Credit Suisse.

Pala na najniži nivo

Vrijednost dionica te švicarske banke odmah je pala više od 23 posto, na najniži nivo u historiji. Pale su i dionice svih velikih evropskih banaka.

Ta se banka našla u problemima nakon niza skandala, izgubila je povjerenje brojnih ulagača i klijenata. U posljednja tri mjeseca 2022. njeni klijenti povukli su više od 110 milijardi franaka.

Ulje na vatru bila je izjava njihovog najvećeg dioničara - saudijske banke - da Švicarci ne očekuju njegovu finansijsku pomoć.

- Odgovor je apsolutno ne, iz mnogo razloga. Navest ću najjednostavniji koji je regulatoran i statutaran. Sada posjedujemo 9,8% banke, ako pređemo 10%, stupaju na snagu nova pravila, bilo da ih propisuje saudijski regulator, evropski ili švicarski. Nismo skloni ući u novi regulatorni režim - izjavio je za Bloomberg predsjednik Saudijske nacionalne banke Ammar Al-Khudairy.

Evropska centralna banka (ECB) kontaktirala je sistemski važne zajmodavce u eurozoni kako bi ih ispitala o izloženosti Credit Suissea, saznaje Reuters iz dva izvora u nadzornom mehanizmu ECB-a.

Jedan od izvora istakao je pritom da su problemi Credit Suissea, prema njihovom mišljenju, specifični za švicarsku banku i nisu sistemske prirode.

Credit Suisse lani je izgubio više od 7 milijardi švicarskih franaka, najviše u proteklih 15 godina. Uz to ulagači su u posljednja tri mjeseca povukli više do 120 milijardi franaka.

Hiljade otkaza

Uprava je nedavno priznala da nije na vrijeme prepoznala potencijalne rizike. Otpuštene su hiljade uposlenika.

- Credit Suisse suočio se s golemim odljevom sredstava klijenata. Samo u četvrtom tromjesečju 2022. zabilježeni su odljevi u neto iznosu od 110 milijardi eura.

Ova je banka velika poput banaka u SAD-u koje su nedavno zatvorene. Sistemski je važna za Švicarsku, ali i vrlo važna na međunarodnom nivou. Banka Credit Suisse prevelika je da bi propala - smatra Dorothee Holz s Frankfurtske berze.

Kada vrijednost dionica neke banke u samo jednom danu padne za četvrtinu, kao što se jučer ujutro dogodilo Credit Suisseu, što je i najniži nivo u historiji te banke, tada se javlja panika.

Strahuje se da bi golemi odljevi depozita mogli gurnuti Credit Suisse u bankrot. No, uprava tvrdi da o tome sada nema govora jer gotovog novca za isplate ima.

- Navodno se posrnule evropske banke sada kritičnije posmatraju. Ova bankarska kriza došla je iz Amerike. Mnogi smatraju da bi sve to moglo izazvati probleme i u Evropi.

Ako je banka imala i najmanji problem u prošlosti, ako veliki ulagači kažu da ne žele više ulagati i upumpavati novi novac u banku Credit Suisse, onda i mnogi drugi investitori kažu - želimo izaći iz svega, i to onda pomalo miriše na propast investicijske banke Lehman Brothers 2008. Centralne banke moraju intervenisati sada - rekao je Robert Halver, glavni investicijski strateg u banci Baader.

- Evropske banke, zbog ojačanog nadzora, mnogo su snažnije i znatno se bolje nose s finansijskim pritiskom - poručio je španlski premijer Pedro Sanchez, pokušavajući smiriti krizu izazvanu padom vrijednosti dionica Credit Suissea.

No, problemi druge najveće švicarske banke koja posluje i na tržištu eurozone odmah su utjecali na evropske berze. Vrijednost dionica najvećih francuskih i njemačkih banaka poput BNP Paribasa, Societe Generalea, Commerzbanka i Deutsche Banka pala je između 8% i 12%, prenosi Hina.

#Biznis #banke #CreditSuisse #EvropskaCentralnaBanka