


Piše: Amra Vrabac
Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine uputila je ovom domu zahtjev za uvrštavanje nove tačke u dnevni red 29. sjednice koja će biti održana 12. juna.
Predložena tačka glasi: Analiza stanja Javnog radiotelevizijskog servisa Bosne i Hercegovine (BHRT) s prijedlogom mjera i zaključaka za prevazilaženje trenutnog alarmantnog finansijskog kolapsa, kao i uspostavljanja efikasnog dugoročnog modela finansiranja i funkcioniranja BHRT-a.
U informaciji koju je Komisija dostavila Predstavničkom domu 5. juna detaljno su pojašnjeni problemi BHRT-a, stanje dugovanja prema dobavljačima, obaveze koje BHRT ima, ali i prijedlog zaključaka:
1. Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH konstatira da je Javni Radiotelevizijski
servis Bosne i Hercegovine (BHRT) u ozbiljnoj opasnosti da, nakon dugotrajnog uskraćivanja stabilnog finansiranja, prestane s radom i proglasi stečaj, što je rezultat neprovođenja Zakona o Javnom radiotelevizijskom sistemu Bosne i Hercegovine iz 2005. godine.
2. Zbog izuzetno složenog finansijskog stanja BHRT-a i nemogućnosti isplate dugovanja
BHRT-a po raznim osnovama (dug prema Evropskoj radiodifuznoj uniji, dug za plaće,
doprinose, komunalne usluge i sl.), Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH nalaže Vijeću ministara BiH da se u budžetu institucija Bosne i Hercegovine planiraju i doznače finansijska sredstava u iznosu od 20.000.000,00 KM za potrebe Javnog radiotelevizijskog servisa Bosne i Hercegovine (BHRT).
3. Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH traži od Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije BiH da u roku od 15 dana, na osnovu člana 22. st. (1), (2) i (4) Zakona o Javnom radiotelevizijskom sistemu Bosne i Hercegovine, Parlamentarnoj skupštini BiH dostavi u parlamentarnu proceduru Prijedlog odluke o visini RTV takse, posebno cijeneći činjenicu da je Parlamentarna skupština BiH, postupajući po prijedlogu Agencije, donijela Odluku o visini RTV takse koja je stupila na snagu 5. juna 2015. godine (,,SluZbeni glasnik BiH", broj 45115).
Također, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH podsjeća Vladu Federacije BiH da je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na 22. sjednici, održanoj 22. 10.2024., usvojio zaključak kojim predlaže Vladi Federacije BiH da hitno izmijeni član 29. stav (2) Zakona o izvršnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine, na način da i račun za RTV taksu ili izvod iz poslovnih knjiga za cijenu RTV takse ima svojstvo vjerodostojne isprave, čime bi se omogućilo povećanje stepena naplate RTV takse u Federaciji Bosne i
Hercegovine.
Posljednji zaključak je da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH traži od Upravnog odbora i menadžmenta BHRT-a da, u roku od 60 dana, sačini Plan racionalizacije i konsolidacije BHRT-a i da ga dostavi Predstavničkom domu.
Predlaže se da u okviru ove tačke na sjednicu budu pozvani ministar prometa i komunikacija Edin Forto, generalni direktor BHRT-a Belmin Karahmedović, te predsjedavajući UO BHRT Slavko Rolih.
Treba podsjetiti i da je jedan od prioriteta koje je Evropska unija postavila pred BiH stabilan i jak Javni RTV servis.
Generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović ranije je obavijestio Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara BiH, PS BiH, Vladu FBiH o finansijskom stanju BHRT-a i nemogućnosti za normalno funkcionisanje te je zatražio da se pronađe način za privremeno sufinansiranje BHRT-a i to mjesečno 900.000 KM kao nadoknada prihoda koje ne uplaćuje RTRS od prikupljene RTV takse. Dug RTRS-a prema BHRT od 2017. do danas je 95 miliona KM.
Dug BHRT-a prema EBU iznosi 20.949.889,30 KM, a ostavljen je rok do kraja februara 2026. godine da se dug plati, inače će EBU tražiti blokadu računa BHRT-a i pristupiti prodaji pokretne imovine BHRT-a s ciljem zaštite prava ostalih članica EBU-a.
Dugovi BHRT-a stigli na naplatu
Karamehmedović je u svojoj informaciji priložio i sve opomene za neplaćene račune, a među kojima je i ona JP Elektroprivreda BiH preko čijih se računa u FBiH i naplaćuje RTV taksa. U svom dopisu Karamehmedoviću generalni direktor JP Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić traži izmirenje dugovanja inače bi moglo doći i do isključenja električne energije.
BHRT ima dugovanja i za isporučeni gas, odvoz otpada, usluge servisa novinskih agencija, te duguje dobavljačima za isporučenu opremu i usluge.
Krajem maja menadžment BHRT-a je uputio pismo svim uposlenicima BHRT-a obavještavajući ih da će kasniti isplata plaća i naknada jer je račun blokiran zbog naplate sudskih presuda koje su dobili zaposlenici koji su tužili BHRT zbog neuplaćenih doprinosa.
Karamehmedović je i Komisiju za saobraćaj i komunikacije obavijestio da BHRT nema novca za isplatu svih tužbi i potraživanja. Dodatni problem je što je od januara ove godine povećana minimalna plaća, te je za 505 uposlenika bilo potrebno izvršiti povećanje plaće pa se cjelokupni iznos od naplaćene RTV takse troši za isplatu plaća.
Usred krize bira se novi Upravni odbor?
Na ovoj sjednici 12. juna na dnevnom redu je i imenovanje članova Upravnog odbora Javnog radiotelevizijskog servisa BiH iz konstitutivnih naroda i iz reda ostalih.
Na rang-listi su dva Bošnjaka, tri Hrvata, šest Srba i jedan iz reda Ostalih. Upravni odbor BHRT ima četiri člana po jedno iz svakog konstitutivnog naroda i jedno iz reda Ostalih.
Kada je riječ o kandidatima iz reda Srba na listi je šest kandidata, a prvorangirana je Radmila Bojanić koja je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država. Ona je pod sankcije dospjela u januaru ove godine kao jedan od rukovodilaca firmi koje se povezuju s porodicom Dodik. Ona je bila jedna od osnivača firme Sirius 2010, a kasnije Nimbus, koje su također sankcionisane. Sirius polovinom 2024. godine, a zatim i Nimbus kao pravni sljednik Siriusa. Inače, ta firma je bila dio Konzorcija za digitalizaciju javnih RTV servisa vrijedan 25 miliona KM, a nakon sankcija, cijeli posao preuzela je zagrebačka firma Odašiljači i veze. Posao digitalizacije još nije u potpunosti završen.
Ono što treba napomenuti je da su naknade za članove UO izuzetno visoke i iznose tri minimalne plaće. Dakle, članovi koji dolaze iz FBiH dobijali bi 3000 KM mjesečno, a članovi iz Rs i više od iznosa jer je minimalna plaća veća, odnosno 1.300 KM za VSS.
Upravo zbog visokih naknada državni zastupnik Jasmin Imamović zatražio je izmjenu Zakona o Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine po hitnom postupku, da se naknade smanje sa tri na dvije minimalne plaće. Međutim, za hitnu proceduru na sjednici 15. maja nije bilo entitetske većine, kao ni u Kolegiju, te se izvještaj upućuje Predstavničkom domu PS BiH na izjašnjavanje.
O novom sazivu UO BHRT-a potrebno je da se u oba doma PS BiH. No, i da se izabere novi Upravni odbor BHRT-a, nagomilani problemi neće se riješiti.