

(Patria) - Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije Bosne i Hercegovine - Kantonalni odbor Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Kantona Sarajevo oglasio se saopćenjem za javnost nakon otvorenog pisma kojeg su i Sindikatu, ali i Ministarstvu odgoja i obrazovanja, kao i Institutu za preduniverzitetsko obrazovanje uputili prosvjetni radnici OŠ "Fatima Gunić".
"Usljed sve izraženijeg negativnog odnosa pojedinih roditelja prema prosvjetnim radnicima, u školama dolazi do ozbiljnog narušavanja obrazovnog procesa i radne atmosfere. Kada roditelji omalovažavaju ili ne poštuju učitelje i nastavnike, to može demotivirati nastavno osoblje i utjecati na kvalitetu obrazovanja koje učenici primaju. Kritike koje nisu konstruktivne, prekomjerno uplitanje u metodologiju rada ili nepovjerenje prema stručnosti nastavnika mogu otežati saradnju između škole i roditelja. Nadalje, roditelji izražavaju nezadovoljstvo ocjenama svoje djece, što može stvoriti značajan pritisak na prosvjetne radnike. Česte pritužbe na ocjene, posebno pritužbe koje su emotivno intenzivne ili agresivne, mogu doprinijeti povećanom stresu kod nastavnika, koji se često suočavaju s pritiskom da opravdaju svoje kriterije ocjenjivanja, što može narušiti njihov profesionalni integritet i autonomiju u učionici.
Osim toga, stalni pritisak roditelja može dovesti do situacija u kojima se ocjene počinju prilagođavati očekivanjima, umjesto da realno odražavaju znanje učenika. To može ugroziti objektivnost obrazovnog sistema i smanjiti motivaciju učenika da se zaista potrude i steknu znanje. Nastavnici koji se često suočavaju s nezadovoljstvom roditelja mogu osjećati frustraciju, demotivaciju i nesigurnost u svom radu, što može utjecati na kvalitet nastave. Također, negativan stav roditelja može se prenijeti i na djecu, koja će manje poštovati svoje učitelje/nastavnike, što dodatno otežava proces učenja i disciplinu u razredu.
Konstruktivna saradnja između roditelja i nastavnika, zasnovana na međusobnom poštovanju, ključna je za kreiranje pozitivnog obrazovnog okruženja u kojem će se djeca osjećati podržano i motivisano da uče. Otvoreni dijalog i razumijevanje doprinose boljoj komunikaciji, rješavanju problema i zajedničkom cilju – kvalitetnom obrazovanju za svako dijete. Umjesto pritiska i sukoba, važno je da roditelji uspostave odnos zasnovan na konstruktivnoj komunikaciji. Otvoren dijalog, razumijevanje kriterija ocjenjivanja i zajednički napori da se učenicima pruži podrška u učenju ključni su za zdravo obrazovno okruženje. Kada roditelji poštuju profesionalnu procjenu nastavnika i usmjeravaju svoje pritužbe ka poboljšanju procesa učenja, a ne samo ka promjeni ocjena, svi učesnici obrazovnog sistema mogu raditi u pozitivnom i produktivnom okruženju.
Upravo, prosvjetni radnici jedne osnovne škole u Sarajevu su javno podigli svoj glas i uputili apel relevantnim institucijama da se ozbiljno razmotri položaj prosvjetnih radnika u odnosu na sve češće pritiske i napade s kojima se suočavaju, prvenstveno od strane roditelja, a što direktno utječe na njihovo profesionalno dostojanstvo, sigurnost ali i psiho-fizičko zdravlje", navodi se iz Sindikata.
Pismo prosvjetnih radnika pročitajte u nastavku: