Članak

DRŽAVNI ZASTUPNIK

Čaušević za NAP: Besmisleno je razgovarati sa Dodikom dok Rs u isto vrijeme donosi zakone i odluke kojima ruši državu BiH

Isuviše je kratak period da bi se desio takav jedan preokret u svijesti Milorada Dodika, u smislu da bi neko povjerovao u to da je njegov poziv iskren.

Čaušević: Kriza koju živimo je neodrživa

(Patria) - Zastupnik u Parlamentu Bosne i Hercegovine Midhat Čaušević (SDA) komentarisao je za Novinsku agenciju Patria (NAP) propali sastanak na koji je sve parlamentarne stranke pozvao predsjednik Rs i SNSD-a Milorad Dodik.

Dodik je u Doboju doživio istinski fijasko. Na sastanak su mu se odazvali samo najbliži saradnici i predstavnici SNSD-ovih satelitskih stranaka poput DEMOS-a, Socijalističke partije i Ujedinjene srpske.

Predstavnika opozicije iz Rs, Trojke i opozicije iz FBiH, ali ni njegovog dugogodišnjeg koalicionog partnera Dragana Čovića (HDZ BiH) - nije bilo.

Očekivan ishod

Za Čauševića ovakav razvoj situacije nije iznenađenje, jer je bilo i potpuno očekivano da se na Dodikov poziv ne odazove niko od onih koji su u proteklom periodu jasno stavili do znanja da je politika njegovog režima destruktivna i antidržavna.

- Isuviše je kratak period da bi se desio takav jedan preokret u svijesti Milorada Dodika, u smislu da bi neko povjerovao u to da je njegov poziv iskren.

A s druge strane - i da je Dodik danas nešto drugačiji u odnosu na prethodna dva-tri mjeseca otkako je otvoreno krenuo u rušenje ustavno-pravnog poretka države BiH.

Ovo je sasvim razuman čin svih onih koji se nisu odazvali na njegov poziv. I po mom sudu ništa neočekivano - ističe Čaušević.

A kad je u pitanju neodazivanje Dodikovog dugogodišnjeg partnera - HDZ-a, naš sagovornik je mišljenja kako je pozicija stranke Dragana Čovića danas veoma specifična.

- HDZ je zaista doveden u takvu situaciju da će se vjerovatno morati opredijeliti da li da ide evropskim putem BiH, za koji se deklarativno i zalaže, ili i dalje ostane u zagrljaju destruktivne, antidržavne politike Milorada Dodika.

U jednom momentu u HDZ-u su imali jasan stav - moraju se poštovati institucije države, mora se poštovati država Bosna i Hercegovina, i zaista je to bilo ohrabrujuće.

Međutim, u svojim narednim koracima HDZ je pokazao da i dalje ostaje vjeran onima koji su na putu suprotnom poštivanju institucija, suvereniteta i teritorijalnog integriteta države BiH.

Pitanje je hoće li HDZ ostati jedini partner iz FBiH odan Dodiku ili će biti pragmatičan, kao što je bio i mnogo puta dosad, i prikloniti se onima koji su kontra njega - riječi su Čauševića.

Osvrnuo se potom i na Dodikovu današnju izjavu u kojoj je poručio: "Mi vidimo da stranke iz Federacije ne žele razgovor sa Rs. Vi ne želite dijalog - u redu, očekivali smo to".

- Zamislite vi tu situaciju da dođete da razgovarate s čovjekom kojeg čuva 50 pripadnika policije Rs zato što se ne odaziva na poziv institucija države BiH.

Čovjekom za kojim je raspisana potjernica i koji je faktički bjegunac. I takav vas čovjek poziva da s njim razgovarate o državi, o njenom napretku, o poštivanju njenih institucija - kaže Čaušević.

Ističe da je po njegovom uvjerenju to, prije svega, neprirodno i neviđeno u političkoj praksi.

- Svi njegovi prethodni koraci bili su do te mjere destruktivni po državu i antiustavni da je jednostavno doći do zaključka da s takvim čovjekom nema potrebe razgovarati - navodi Čaušević.

Uslov svih uslova

Našeg sagovornika pitali smo šta se zapravo krije iza Dodikovih poziva na razgovor i dogovor?

- Da može sutra kazati - "evo ja sam taj koji nudi razgovor, kompromis", kako je "BiH jedino moguća ako se bude ostvario taj konstruktivan dijalog između svih", kako je "BiH upravo u krizi zato što se ne razgovara između ključnih političkih faktora".

Da jednostavno sutra može reći - "evo ja sam nudio, ja sam bio taj koji je pozivao na razgovor, ali oni ne žele razgovor, oni ne žele dogovor o državi BiH. Pogledajte gdje su oni, a gdje sam ja".

Vjerovatno i medijskim manipulacijama pokušava poslati malo drugačiju sliku, kako onima u BiH, tako i svojim istomišljenicima izvan nje, da on i nije toliko loš kako ga se predstavlja, jer, evo, vidite, on se nudi, konstruktivan je, ali drugi nisu jer s njim ne žele razgovarati - potcrtava Čaušević.

Mišljenja je da bi uslov svih uslova da bi se uopšte i razmišljalo o tome da se može razgovarati s nekim poput Milorada Dodika morao biti taj da entitet Rs stavi ad acta sve ono što je u proteklom periodu napravio s ciljem destrukcije države Bosne i Hercegovine.

- Zatim, da Milorad Dodik pokaže kako je svjestan jačine institucija države Bosne i Hercegovine, da ih počne poštovati i odazove se na pozive pravosudnih institucija.

I tek poslije toga može se doći u situaciju da se otvori taj dijalog, koji bi državu Bosnu i Hercegovinu obavezno vodio naprijed na njenom evropskom, odnosno putu NATO integracija - dodaje Čaušević.

Stanje, odnosno kriza koju živimo mjesecima unazad, ističe Čaušević, definitivno je neodrživo, čak i za režim Milorada Dodika jer će sve više biti opterećen sopstvenim problemima.

- Taj čovjek je sada ograničen u slobodnom kretanju, pa čak i u entitetu kojem je predsjednik. Njega i njegove prve saradnike moraju čuvati pripadnici policijskih agencija kojima to nije primarni posao.

U polovinu države Bosne i Hercegovine on ne smije ući, fizički ne smije kročiti. Jer itekako je svjestan da bi automatski bio uhapšen. I zaista je nemoguće održati ovakav sistem, morat će se tražiti rješenje.

A ja i dalje smatram da je rješenje da se vratimo na početne postavke - poštivanju institucija države BiH, a samim tim Dodik se mora odazvati na poziv Suda BiH.

Ako je pravo i pravičnost nešto što je kriterij za djelovanje, onda to mora biti primjenjivo na sve. I ovo je još jedan test i za državu BiH, odnosno za njeno pravno funkcionisanje.

Stvar koja bi sigurno bila relaksirajuća za sve je da svi zakoni, odnosno odluke koje je donijela vlast entiteta Rs budu stavljeni van snage i da se na taj način pošalje poruka da su suverenitet, teritorijalni integritet i subjektivitet države BiH iznad svega.

Bojim se da se otišlo toliko daleko da je nemoguće do rješenja doći nekakvim političkim ili kozmetičkim promjenama. Ovo je zaista otišlo puno dublje i iz ovog se mora izaći na jedan dosljedan način, ako mislimo da gradimo sistem.

A ako mislimo na ovakvim pitanjima praviti neke političke kompromise ili ustupke, onda je to definitivno put ka podrivanju temeljnih vrijednosti države BiH - zaključio je Čaušević u razgovoru za NAP.

(D.K.)

#BiH #MiloradDodik #DelvinKovač #Sastanak #Doboj #Sda #ZastupničkiDom #Parlamentarnaskupština #midhatčaušević #fijasko