
Foto: Boris Trogrančić
(Patria) - Boris Trogrančić, fotoreporter koji nas redovno oduševljava ljepotama Bosne i Hercegovine, ovaj put vratio se s izuzetne, ali ne i tako lako dostupne lokacije.
Potkapina (polupećina) Badanj jedno je od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Bosni i Hercegovini, priča Boris za Punkufer.hr o lokalitetu starom hiljadama godina.
Foto: Boris Trogrančić
Smještena je u blizini Stoca i sadrži jednu od najstarijih poznatih prethistorijskih gravura u jugoistočnoj Evropi. No, razočarano će Boris, u predivnom kraju zatekla ga je gomila otpadaka.
- Iznenadila me ogromna deponija smeća - i to uz sami tok rijeke Bregave, kao i lokalci koji su palili gume na makadamskom putu - govori Boris.
Nakon makadama, da biste došli do lokaliteta treba proći i kroz šipražje pa se pripremite, ukoliko vas znatiželja odvede Borisovim stopama.
Fotograf je na putu naišao i na španske arheologe koji aktivno rade na iskopavanju nalazišta.
- Arheolozi su bili ljubazni ispričati mi nešto više o historiji tog kraja. Najvažnije otkriće je gravura konja ranjenog strijelom, isklesana u stijeni, koja svjedoči o ranoj umjetničkoj izražajnosti i duhovnom životu tadašnjih lovaca-sakupljača.
Pronađeni su brojni kameni alati i ostaci životinja, što ukazuje da je pećina služila kao privremeno sklonište lovaca - govori Boris o mjestu proglašenom nacionalnim spomenikom BiH.
Foto: Boris Trogrančić
- Potkapina se nalazi u slikovitom kanjonu Bregave i dostupna je posjetiocima, ali zbog osjetljivosti nalazišta, arheološka gravura je sada zaštićena i nije lako dostupna javnosti.
Ovo paleolitsko nalazište, otkriveno 1976. godine, i danas pobuđuje posebnu pažnju arheologa, a prva istraživanja obavio je Đuro Basler.
Uz potkapinu nađena je gravura, i to je prvi nalaz ove vrste na istočnoj obali Jadrana - dodaje Boris Trogrančić.