
(Patria) - Hrvatska se prvi put našla na udaru administracije Donalda Trumpa otkad je ponovo postao američki predsjednik.
Hrvatskoj je privremeno stopiran ulazak u Organizaciju za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) zbog sukoba SAD-a i EU oko carina.
Glasanje o Hrvatskoj je odgođeno, potvrdila je Indexu Vlada, iz koje uvjeravaju da će ulazak Hrvatske u OECD svejedno ići po planu.
Iz Vlade kažu da je Hrvatska završila pristupnu raspravu pred 19 od 25 odbora za ulazak u OECD, što je znatno više od preostalih sedam zemalja u pristupnom procesu.
Od ovih 19 odbora, 17 ih je već donijelo formalno mišljenje. Preostaje formalno mišljenje odbora za okoliš i odbora za trgovinu.
Iz Vlade napominju da se ne radi o blokadi pristupnog procesa, jer se nije dovršilo glasanje. Glasanje unutar odbora za trgovinu, koje je stopirano, održat će se, kažu, kad se za to steknu uslovi.
- U kontaktu smo s našim američkim partnerima i kolegama u OECD-u. Radit ćemo zajedno na rješenju - ističu iz Vlade.
Oglasio se i Zdenko Lucić, državni sekretar Ministarstva vanjskih i evropskih poslova.
- Nije istina da SAD blokiraju ulazak Hrvatske u OECD, niti su blokirale Hrvatsku u odboru za trgovinu.
Hrvatska je zadovoljila sve OECD-ove uslove, odnosno usklađena je s OECD-om po pitanju trgovine. Američki partneri su zamolili da se glasanje održi u nekom drugom trenutku - rekao je Lucić.
Objašnjava da 38 država članica trebaju usaglasiti jednoglasan stav i potom Hrvatska zaključuje rad pred tim odborom, dodavši da usaglašavanje stavova zna potrajati do 10 mjeseci.
Dodaje da se i ranije znalo događati da se pomakne glasanje u nekim odborima.
- Ali to se riješilo u saradnji s OECD-om i državama članicama koje su imale neka pitanja tako da ovo nije ništa novo, ovo je nekakva standardna procedura i mi tu ne vidimo neki poseban problem - kaže Lucić.
Napominje i da je rasprava u odboru za trgovinu, održana 15. oktobra prošle godine, "pozitivno zaključena".
- Prema ocjenama OECD-a, Hrvatska je visoko usklađena s OECD-ovim trgovinskim politikama i čeka se formalno glasanje o završetku rada pred tim odborom - tvrdi Lucić.
OECD je važno udruženje razvijenih zemalja koje okuplja 38 članica, među kojima su vodeće svjetske ekonomije poput SAD-a, Njemačke, Japana i Francuske.
Ulazak u tu organizaciju bio je jedan od vanjskopolitičkih prioriteta Hrvatske u proteklim godinama, jer članstvo u toj organizaciji donosi reputacijske i ekonomske koristi - od jačanja investicijske atraktivnosti do učešća u kreiranju globalnih ekonomskih pravila.
Međutim, procedura primanja novih članica zahtijeva konsenzus svih postojećih država članica.
Upravo je tu sada nastao problem - zbog trgovinskog rata koji je Trumpova administracija ponovo pokrenula s EU, SAD su odlučile blokirati odluke u međunarodnim organizacijama u kojima EU ima snažan utjecaj. Time je Hrvatska postala kolateralna žrtva američko-evropskih prijepora.
U pozadini svega stoji novi val carinskih sukoba između Washingtona i Brisela. Trump optužuje EU da američke proizvode opterećuje previsokim carinama, dok s druge strane EU najavljuje protivmjere na američku robu.
S obzirom na to da se odluke u OECD-u donose jednoglasno, Trumpova administracija koristi mogućnost blokade kao instrument pritiska.
Hrvatska je formalno pozvana u pregovore za članstvo u OECD-u u januaru 2022., a do sada je uskladila veći dio zakonodavstva i standarda s pravilima organizacije.
Ulazak se prvobitno očekivao tokom 2025. godine, no sada je pitanje hoće li aktuelni globalni politički sukobi taj plan usporiti.
Uz Hrvatsku, za članstvo u OECD-u trenutno pregovaraju još dvije članice EU - Bugarska i Rumunija, te države Južne Amerike - Brazil, Argentina i Peru.