(Patria) - Britanski premijer Keir Starmer u nedjelju je potvrdio planove za formiranje "koalicije voljnih" kako bi se osigurao i sproveo bilo kakav mirovni sporazum u Ukrajini, pri čemu će Velika Britanija igrati vodeću ulogu u ovom međunarodnom naporu.
Govoreći na konferenciji za medije nakon samita o odbrani u Londonu, Starmer je ponovio britansku posvećenost podršci Ukrajini, naglašavajući važnost nastavka vojne pomoći i povećanja ekonomskog pritiska na Rusiju.
- Napravit ćemo korak dalje, razvijajući 'koaliciju voljnih' kako bismo zaštitili sporazum o Ukrajini i osigurali mir - rekao je.
Iako je priznao da sve zemlje možda neće moći doprinijeti ovom naporu, naglasio je da svjetska zajednica ne može "sjediti skrštenih ruku" dok se rat u Ukrajini nastavlja.
- Nekoliko zemalja izrazilo je spremnost da se pridruži koaliciji, ali na njima je da to objave - dodao je.
Starmer je jasno istakao da Ukrajina mora biti uključena u bilo kakve mirovne pregovore, napominjući da, iako neke države možda ne žele učestvovati u vojnim naporima, cilj koalicije je osigurati mir i stabilnost širom Evrope.
Ovaj potez ima za cilj jačanje podrške mirovnim pregovorima, za koje Starmer vjeruje da mogu napredovati samo uz jedinstven međunarodni odgovor.
Govoreći o ulozi Sjedinjenih Američkih Država, Starmer je nagovijestio razgovor s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, ali je odbio iznositi detalje.
- Ne bih preduzeo ovaj korak da ne vjerujem da će donijeti pozitivan ishod u smislu osiguranja da Ukrajina, Evropa, Velika Britanija i SAD zajedno idu ka trajnom miru - rekao je.
Pored vojne podrške, Starmer je najavio dodatnu finansijsku pomoć Ukrajini, uključujući 1,6 milijardi funti (dvije milijarde dolara) u britanskom izvoznom finansiranju.
Ova sredstva usmjerena su na jačanje ukrajinske odbrane, uključujući kupovinu više od 5.000 raketa za protivzračnu odbranu, koje će se proizvoditi u Belfastu, čime će se ojačati i britanska odbrambena industrija.
Također je naglasio važnost izbjegavanja "slabih" mirovnih sporazuma poput sporazuma iz Minska.
- Ne možemo prihvatiti slab sporazum poput Minska - izjavio je, te dodao da će ovo biti ključno za zaštitu kritične infrastrukture sada i jačanje Ukrajine u osiguranju mira kada dođe vrijeme.
Starmer je odgovorio i na pitanje da li strahuje da bi Zapad mogao podijeliti stavove o podršci Ukrajini, posebno u svjetlu komentara italijanske premijerke Giorge Meloni o izbjegavanju takvih rizika.
Složio se s Meloni, ističući da dijeli "veliku zajedničku osnovu" s njom kada je riječ o potrebi evropskog jedinstva. Također je naglasio da sigurnost Evrope zavisi od bliske saradnje sa Sjedinjenim Državama.
Osvrnuo se i na zabrinutost u vezi s mogućim sukobom između Ujedinjenog Kraljevstva i Rusije.
Ponovivši da je krajnji cilj koalicije i mirovnih napora osiguravanje stabilnosti i izbjegavanje daljih sukoba, zaključio je:
- Ne želim sukob u Ukrajini, u Evropi, a svakako ne u Ujedinjenom Kraljevstvu. Želim stabilnost u Velikoj Britaniji.
Starmer je istaknuo da su čelnici na samitu dogovorili četiri ključna koraka:
- Nastaviti slati vojnu pomoć Ukrajini dok rat traje i dodatno pojačati ekonomski pritisak na Rusiju;
- Svaki trajni mir mora jamčiti suverenitet i sigurnost Ukrajine, a Kijev mora učestvovati u svim mirovnim pregovorima;
- U slučaju mirovnog sporazuma, evropski lideri će raditi na tome da odvrate Rusiju od bilo kakvih budućih invazija na Ukrajinu;
- Stvorit će se koalicija voljnih koja će biti spremna braniti Ukrajinu i jamčiti mir u zemlji.
Starmer je naglasio da je evropsko jedinstvo u ovom trenutku ključno te da se samo zajedničkim naporom može osigurati budućnost za Ukrajinu i cijeli kontinent.
Britanskog premijera pitali su o sukobu u Bijeloj kući između Volodimira Zelenskog i Donalda Trumpa, sugerirajući da su Sjedinjene Države postale nepouzdan saveznik i pitali je li se na samitu razgovaralo o podršci Ukrajini bez oslanjanja na Trumpa.
Starmer je na to odgovorio:
- Ne prihvatam da je Amerika nepouzdan saveznik.
Dodao je da su Sjedinjene Države desetljećima pouzdan partner i da to i dalje ostaju.
Na pitanje zašto vjeruje da bi Rusija potpisala mirovni sporazum koji sastavi Evropa, bez učestvovanja Moskve, Starmer je rekao:
- Naravno da Rusija mora biti dio dogovora, ali ne može diktirati uvjete. Inače nećemo napraviti nikakav pomak.
Upozorio je da svaki dogovor mora biti branjen:
- Vidjeli smo u prošlosti prekide vatre bez ikakvog osiguranja, a Rusija ih je redovno kršila. Takvu situaciju moramo izbjeći.