
(Patria) - Visoki kazneni sud (VKS) Republike Hrvatske odbio je žalbu državnog tužilaštva te potvrdio presudu Županijskog suda u Zagrebu, kojom je bivši premijer Ivo Sanader oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo.
Sanader, koji služi objedinjenu zatvorsku kaznu iz slučajeva Fimi Media, Planinska i Ina-MOL, bio je optužen da je 1994. i 1995., kao zamjenik ministra vanjskih poslova, primio proviziju od 3,6 miliona kuna od austrijske Hypo banke tokom ishođenja kredita za kupovinu zgrada za diplomatska predstavništva.
S obzirom na ratni period, optužnica ga je teretila za ratno profiterstvo, ali nakon višegodišnjih sudskih procesa zaključeno je da primljena provizija ne predstavlja nesrazmjernu imovinsku korist koja bi ugrozila funkcionisanje države, što je preduslov za primjenu Zakona o nezastarijevanju krivičnih djela ratnog profiterstva.
Prizivni sud je, ne navodeći Sanaderov identitet, precizirao da je potvrdio oslobađajuću presudu zbog krivičnog djela zloupotrebe položaja i ovlasti uz primjenu Zakona o nezastarijevanju krivičnih djela ratnog profiterstva i krivičnih djela iz procesa pretvore i privatizacije.
VKS pojašnjava da je Sanader primio spornu proviziju austrijske banke te da je zato ovdje riječ o neimovinskoj šteti kakvu može počiniti svaki državni dužnosnik činjenjem krivičnog djela, bez obzira čini li ga u vrijeme rata ili mirnodopsko vrijeme.
Kako zbog toga nema mogućnosti primjene Zakona o nezastarijevanju, zastara krivičnog progona za krivično djelo zloupotrebe položaja i ovlasti nastupila je 22. marta 2022. godine.
Stoga je argumentacija na kojoj je prvostepeni sud utemeljio svoju odluku u potpunosti pravilna i utemeljena na zakonu, ističe VKS.
Županijski sud u Zagrebu 2022. godine nepravomoćno je oslobodio Sanadera, zaključivši da se radilo o zloupotrebi položaja, ali ne i ratnom profiterstvu. Time je optužba pala u zastaru.
Visoki kazneni sud sada je potvrdio taj zaključak, naglasivši kako prvostepeni sud nije počinio bitne povrede krivičnog postupka te je pravilno utvrdio činjenično stanje.
Budući da provizija nisu bila javna sredstva, nego su je isplatila sredstva banke, nije ispunjen uslov stjecanja "nesrazmjerne imovinske koristi", što znači da se Zakon o nezastarijevanju ne može primijeniti.
Kako je zastara krivičnog progona nastupila 22. marta 2022., sud je potvrdio da više nema osnove za daljnji postupak.
Riječ je o jedinom preostalom postupku protiv Sanadera koji je, nakon dvije osuđujuće presude, nepravomoćno oslobođen Uskokovih optužbi za zlopotrebu položaja i ratno profiterstvo.
Bivši premijer je u tri od ukupno pet postupaka koji su vođeni protiv njega pravomoćno osuđen, dok je u dva oslobođen.
Sanader je osuđen na jedinstvenu kaznu od 18 godina zatvora, s time da je u zatvoru proveo više od polovine izrečenih kazni.
Ipak, bivši premijer ne može zatražiti puštanje na uslovni otpust sve dok se pravomoćno ne okončaju svi postupci protiv njega.
Sanader je, nakon nekoliko pritvaranja i puštanja na slobodu, u zatvoru neprestano od aprila 2019. godine, kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju Planinska na šest godina zatvora.
U tom slučaju nekadašnji vlasnik mesne industrije i HDZ-ov zastupnik Stjepan Fiolić priznao je da je bivšem premijeru donio deset miliona kuna i milion eura provizije.
Sredinom oktobra 2021. najviši sud je djelomično potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju Fimi media, po kojoj će HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i kompanija morati platiti 3,5 miliona kuna kazne, dok je Sanaderu, uz povrat nezakonite koristi, kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora.
Vrhovni sud je krajem oktobra 2021. potvrdio prvostepenu presudu kojom je Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija osuđen na šest godina, dok je nedostupni Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.
Još jednu oslobađajuću presudu Sanaderu, kojom je zajedno s poduzetnikom Robertom Ježićem oslobođen za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju na štetu HEP-a, najviši sud potvrdio je sredinom novembra 2021. godine.