Članak

KO ZA KOGA RADI

Akademska zajednica u Sarajevu konačno diže glas: Degradira se UNSA, pogoduje privatnim interesima, a Trojka sve to dopušta!

Piše: Amra Vrabac

Akademski krugovi unutar Univerziteta u Sarajevu digli su glas protiv izmjena i dopuna Zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti, a koje je predložilo Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS. U toku su javne konsultacije, a primjedbe se mogu dostaviti do 1. marta.

I dok u ime Ministarstva aktivnosti koje se najviše tiču Univerziteta u Sarajevu najavljuje politički pokret Za nove generacije iz čijih redova dolazi ministrica Adna Mesihović, kadar Damira Marjanovića, direktora Instituta u Hrvatskoj i zastupnika u Skupštini KS, akademska zajednica konačno se počela buditi i govoriti jednim glasom.

Iz ZNG-a su 17. januara najavili set zakonskih rješenja koji bi se pred Skupštinom KS trebao naći tokom ove godine. To su: Nacrt Zakona o inovacionoj djelatnosti, Izmjene Zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti, Izmjene Zakona o visokom obrazovanju, te Nacrt Zakona o studentskom standardu.

Kako je za Patriju potvrđeno sa Univerziteta u Sarajevu, bit će podnesene primjedbe na izmjene i dopune Zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti. Neki od članova akademske zajednice navode da je zakon prepisan iz susjedne Hrvatske.

“Naučnoistraživački rad jedan je od glavnih prioriteta u razvoju Univerziteta u Sarajevu. Već je dio akademske i naučnoistraživačke zajednice u okviru Univerziteta u Sarajevu izrazio negodovanje i dao negativne komentare na pojedine dijelove, pa čak i na cijeli Prednacrt izmjena i dopuna Zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti Kantona Sarajevo. No, poštujući unutrašnju organizaciju našeg Univerziteta, kao i naše procedure, u fazi je formiranje radne grupe koja ima za cilj sagledati sve aspekte Prednacrta izmjena i dopuna Zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti Kantona Sarajevo”, naveli su za Patriju.

U skladu sa prijedlozima, sugestijama i komentarima koji budo dostavljeni sa instituta, fakulteta i akademija Univerziteta u Sarajevu, te same radne grupe, napravit će se objedinjeni dokument koji će sačiniti ta radna grupa i on će biti predmet rasprave na sjednici Senata Univerziteta.

“Nakon usvajanja konačnog prijedloga, to će biti zvaničini stav Univerziteta u Sarajevu. Želim napomenuti da je Univerzitet na prijedloog naših pet instituta članica, prošle godine sačinio prijedlog potrebnih izmjena Zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti Kantona Sarajevo, sa mogućim adekvatnim rješenjima koji bi bili najbolji za poboljšanje naučnoistraživačkog procesa u Kantonu Sarajevu. No, prema prvim analizama, ovaj Predncrt daleko odstupa od tih naših prijedloga”, kažu iz UNSA-e.

Javnu reakciju putem društvenih mreža o predloženim izmjenama i dopuna Zakona uputio je i direktor Instituta za historiju UNSA Sedad Bešlija. On nije krio razočarenje radom stranaka trojke ali i planiranom degradacijom naučnoistraživačkog rada u KS i pogodavanju privatnom sektoru.

"Ovo je do sada najopasnija rabota koju pokušava nametnuti aktuelna ministrica (stranka "Za nove generacije" koja ima jednu ruku u Skupštini Kantona Sarajevo i dva ministarstva). U narednim danima će se ogoliti sva apsurdnost teksta Prednacrta, ali sada ukratko skrećem pažnju na to da se njime želi degradirati naučnoistraživački rad u Kantonu Sarajevo u odnosu na postojeća rješenja, izuzetno pogodovati privatnom sektoru u toj oblasti, ugroziti autonomija Univerziteta u Sarajevu u toj oblasti, dati još veća ovlaštenja inspekciji da vršlja po UNSA kako im se prohtije i kako im "nalogodavci" narede, na mala vrata izmijeniti i Zakon o visokom obrazovanju koji bi manje-više išao u istom pravcu itd. U najkraćem, ono što se nažalost uradilo u zadnje dvije decenije unutar visokog obrazovanja u BiH kroz formiranje raznih fakulteta u Kruščici, Kobiljači i sličnim destinacijama, pa danas BiH ima samo 8 medicinskih fakulteta, o lažnim i kupljenim diplomama da ne govorimo, sada se želi isto učiniti sa naučnoistraživačkim radom u Kantonu Sarajevo. Na udaru su najprije tradicionalni instituti unutar UNSA i sve ostale relevantne srodne institucije, a vrlo brzo to će biti i svi fakulteti i akademije javnog univerziteta. Najodgovorniji za ovo stanje i uopće mogućnost da smo došli u ovu situaciju da se bavimo ovakvom nakaradom od "zakonskih rješenja" su stranke Trojke u Kantonu Sarajevo koje još uvijek dopuštaju aktuelnoj ministrici da na svaki mogući način vrlo podlo radi na degradaciji Univerziteta u Sarajevu i još uvijek je drže na toj poziciji! Krajnje je vrijeme da se ovi procesi zaustave i da nam se "organizovana klijentela" skine s vrata", poručio je Bešlija.

Kako je Patriji rečeno, izmjene koje su ranije pripremljene i koje je utvrdila komisija na posljednjem sastanku nisu iste koje je Ministarstvo sada uputilo u javnu raspravu.

Ukoliko Ministarstvo ne uvaži primjedbe koje će uputiti Univerzitet u Sarajevu, onda (pre)ostaje nada da će zastupnici u Skupštini KS imati sluha da zaštite Univerzitet u Sarajevu bez obzira gdje su stekli diplome, a ne da podrže interese određenih pojedinaca koji će nam “pamet” uvoziti iz susjedne Hrvatske i njihovih privatnih centara za izvrsnost što će se plaćati novcem građana Kantona Sarajevo.

Kada je na prošloj sjednici ministrica odgoja i obrazovanja Naida Hota-Muminović (NIP) poručila zastupnicima da su nepripremljeni i da o obrazovanju ne znaju ništa, evo još jedne dobre prilike da pokažu koliko znaju o interesima države i najvažnijoj obrazovnoj instituciji u BiH.

#AdnaMesihović #nauka #obrazovanje #privatniinteresi #SkupštinaKS #UniverzitetuSarajevu #zakon #ZNG #BiH #izdvojeno