Članak

NA PUTU KA ZAPADU

Grenellova podrška Vučiću potvrda je kontinuiteta američke politike prema Srbiji

Dan ranije na društvenoj mreži X oglasio se Richard Grenell, izaslanik Donalda Trumpa za specijalne misije. Američki zvaničnik stao je iza vlasti u Beogradu, aludirajući da su studentski protesti nasilni.

Piše: Armin Sijamić

Mjesecima traju protesti u Srbiji. Studenti i drugi nezadovoljni građani traže od vlasti da se ispita i procesuira slučaj pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, a Richardu Grenellu, specijalnom izaslaniku Donalda Trumpa, to se ne sviđa.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić različitim političkim manevrima pokušava ugasiti proteste, iako oni iz dana u dan dobijaju na zamahu. Čini se da su upravu analitičari u Srbiji koji kažu da je to pokazatelj da su građani izgubili strah od režima i da će u budućnosti broj nezadovoljnih rasti.

U još jednom političkom triku vlasti, ostavku su jučer podnijeli premijer Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić. Za taj čin im je trebalo dva mjeseca, što ukazuje da navedeni razlozi u njihovim ostavkama nisu tačni. Prvo, to su mogli uraditi odmah nakon pada nadstrešnice. Drugo, studenti to nisu tražili. Šta više, od njih se traži da rade i ispune zahtjeve.

Dan ranije na društvenoj mreži X oglasio se Richard Grenell, izaslanik Donalda Trumpa za specijalne misije. Američki zvaničnik stao je iza vlasti u Beogradu, aludirajući da su studentski protesti nasilni.

Grenellova podrška

„Uvijek je važno da možete da dignete glas i da vas čuju. Ali, svi moraju osuditi nasilje i držati se mirnih demonstracija. Demokratski proces se mora poštovati. Ne podržavamo one koji podrivaju vladavinu prava i na silu zauzimaju zgrade državnih institucija. Ako vam se ne sviđa zakon ili lider, onda radite na smjeni – ali nemojte posezati za nasiljem“, napisao je Grenell uz video koji prikazuje mirne studentske proteste u Srbiji.

Nekoliko dana ranije, njegov šef, predsjednik Donald Trump pomilovao je ljude koji su upali u američki Kapitol 6. januara 2021. godine, a tada je bilo i smrtnih slučajeva. Prije i poslije Grenellove izjave zabilježeni su fizički napadi na studente u Srbiji, od kojih su nekih doveli do težih povreda. Studente su udarali automobilima, prebijali palicama i pesnicama, dok im mediji koji podržavaju vlast stavljaju metu na čelo tvrdnjama da su strani plaćenici koji ruše Srbiju.

Dio javnosti u Srbiji je Grenellove riječi dočekao sa ogorčenjem. Dio opozicije i neke javne ličnosti su mu poručile da se ne petlja u unutrašnje stvari Srbije, a društvena mreža X je uz njegovu objavu dodala da „zajednica“ korisnika mreže njegove tvrdnje smatra netačnim i da korisnici navode da su ovo „najmirniji protesti u zadnjih trideset godina“.

Grenellov potez nije iznenađenje. O njegovim bliskim odnosima sa aktuelnim političkim vrhom Srbije mediji su detaljno pisali više puta. Međutim, ono što zabrinjava je činjenica da zvaničnici sa Zapada stoje iza svojih miljenika bez obzira kakva je njihova politika. Istovremeno, od građana se traži da koriste svoje pravo na demokratiju i da tzv. „Zapadni Balkan“ približavaju Zapadu.

Podrška Washingtona i Brisela

Promjena vlasti u Washingtonu Vučića kao da se nije ticala, iako je dogovaranjem investicija sa članovima Trumpove porodice bio spreman i za taj scenarij.

Vučić je i do sada imao podršku Sjedinjenih Država i Evropske unije, bez obzira na posljedice njegove politike u Srbiji, Kosovu, Crnoj Gori ili Bosni i Hercegovini. Posebno se u podršci iskazao američki ambasador u Srbiji Christopher Hill, dio administracije Josepha Bidena.

Ovih dana i u njemačkim medijima se moglo pročitati da iza Vučića, a shodno tome i njemu bliskih ljudi unutar i van Srbije, stoji i zvanični Berlin i da će to tako ostati sve dok je zvanični Beograd privržen projektu iskopavanja litijuma uz granicu sa Bosnom i Hercegovinom.

Bez obzira što mnogi upozoravaju da će podrška Vučiću Srbiju i okolne države ostaviti daleko od Evropske unije, na Zapadu ne mijenjaju plan, a sve zbog navodnog udaljavanja Srbije od Rusije Vladimira Putina.

Odnos vlasti prema srbijanskoj opoziciji garantuje da ta zemlja neće dostići demokratske standarde, a iskopavanje litijuma i drugih ruda, upozoravaju stručnjaci, dovešće do ekološke katastrofe, pa ni na taj način Srbija i okolne države neće zadovoljiti standarde Evropske unije.

Grenellove „specijalne misije“

U sklopu svoje nove funkcije Balkanom bi se mogao ponovo baviti Grenell, nakon što je bio Trumpov izaslanik za dijalog Kosova i Srbije, kada je Beograd pritiskao na neku vrstu priznanja Prištine, a kosovskog premijera Albina Kurtija da pristane na osnivanje Zajednice srpskih opština.

Po isteku mandata Grenell je ostao blizak vlastima u Beogradu, od kojih je i odlikovan, a njegovi medijski istupi išli su u pravcu odbrane Vučića i okrivljavanja Kurtija za sve probleme.

Ako je Hillova podrška Vučiću bila uslovljena očajnim stanjem opozicije u Srbiji, posebno onim dijelom koji iskreno želi zemlju povesti ka Zapadu i izgraditi mir sa susjedima, Grenellova bi mogla otići korak dalje, jer je očito da ima i elemente ličnog odnosa i podrške iz vrha Trumpove administracije zaključivanjem unosnih ekonomskih poslova.

I upravo tu leži najveća opasnost za Srbiju i regiju. Podrška vlastima, koje imaju lične i ekonomske veze sa zvaničnima velikih sila, dok se u zemlji guši opozicija i onemogućava normalan politički život, može biti uvod u bilo kakvu odluku i nesagledive posljedice za ovaj dio svijeta.

U vremenima kada se zaoštrava obračun velikih sila i dok se krši međunarodno pravo širom svijeta, bilo kojoj maloj državi ne treba vlast koju njeni građani ne mogu kontrolisati i koja će voditi politiku daleko od očiju javnosti, a u pozadini sklapati poslove vrijedne stotine miliona dolara. Grenellova podrška Vučiću u sporu sa studentima nagovještava da je i takav rasplet moguć.

Kada je Grenell imenovan od strane Trumpa za izaslanika za specijalne misije, američki mediji su navodili da će mu primarni zadatak biti pitanje Venecuele i Sjeverne Koreje. Grenellov stav o mirnim studentskim protestima u Srbiji govori da on na umu ima i neke druge dijelove svijeta.

#AleksandarVučić #ArminSijamić #EU #Njemačka #Protesti #RichardGrenell #SAD #Srbija #Studenti #Region