Piše: Armin Sijamić
Nakon trideset mjeseci Liban ima premijera. Nawaf Salam dobio je podršku ključnih stranaka, nakon što je po istom receptu prethodno za predsjednika izabran Joseph Aoun. Salam ima težak zadatak, a od njega rezultate očekuju stanovnici Libana i regionalne sile, kao i Francuska i Sjedinjene Američke Države.
Biografija sedamdesetjednogodišnjeg Nawafa Salama je impresivna. Između ostalog, Salam se na premijersko mjesto vraća sa pozicije predsjedavajućeg sudije Međunarodnog suda pravde (MSP), a prethodno je obavljao i druge važne funkcije.
Ali to nije garancija da će Salam biti uspješan, ne zbog toga što nije stručan da vodi vladu Libana. Radi se o tome da je njegovo imenovanje rezultat domaćih i regionalnih kretanja, odnosno Salam je izabran kao najprihvatljivije rješenje za sunitske, kršćanske i šiitske snage u Libanu, a prethodno njegovo imenovanje su podržali Saudijska Arabija, Francuska i Sjedinjene Američke Države.
Komplikovani politički sistem Libana u kome je uglavnom sunit premijer, kršćanin predsjednik, a parlament vodi političar odan šiitskim strankama samo je dio problema. Salam ima zadatak i da pomiri regionalne interese, jer se Liban nalazi u takvoj situaciji da je svaka pomoć, posebno ekonomska, ključna da država ne potone u haos.
Regionalne implikacije
Liban se nosi sa ekonomskim teškoćama zadnjih desetak godina uglavnom zbog regionalnih kretanja. Liban je primio milione izbjeglica iz Sirije, zatim je zbog sankcija Zapada Damasku Bejrut izgubio dio sredstava koji je uzimao kao proviziju za poslovanje sirijskih kompanija, da bi od 7. oktobra 2024. godine bio poprište sukoba šiitskog Hezbollaha i Izraela. Pored toga, Liban nosi ožiljke iz građanskog rata.
Kako izještavaju arapski mediji, Salam je bio želja Washingtona, Pariza i Rijada. Zauzvrat oni su obećali Libanu finansijsku i svaku drugu pomoć u obnovi zemlje. Da postane premijer Salama je sprječavalo to što nema podršku Hezbollaha, koji je bio ključan i 2022. godine kada je ta stranka bila u većini koja je izabrala Najiba Mikatija za vršioca dužnosti premijera, ne glasajući za Salama.
Ovaj put Hezbollah je, nakon dugih pregovora i sitnih trikova, poput kašnjenja na sjednice parlamenta, pristao da se za predsjednika imenuje general Aoun, a nakon toga i Salam uz glasove svojih saveznika. Mediji bliski Hezbollahu izvještavaju da se je pomenuti dvojac obavezao da će raditi na rekonstrukciji porušenih kuća šiita i njihovom povratku na jug Libana, zatim osiguravanju uslova da Izrael ne pokreće nove napade i održavanju vjerskog i sektaškog balansa u državi.
Oni koji nisu naklonjeni Hezbollahu pišu da je šiitski pokret pristao na ove uslove nakon što je pretrpio teške udarce u ratu protiv Izraela i zbog toga što je srušen režima Bashara al-Assada u Siriji. Prema njima, Hezbollah je podržao Aouna i posljedično Salama kako bi zadržao aktuelne pozicije, pregrupisao se i radio na svom jačanju i pronalaženju novih koridora prema Iranu.
Primirje ističe, Liban treba obnovu
Uništavanje Hezbollaha priželjkuju Izrael i SAD. Protiv te grupe pokušavani su razni scenariji, pa i da se taj pokret slomi specijalnom vrstom ratovanja od strane Izraela.
Zato je jedno od glavnih pitanja kako će se Salam postaviti prema Hezbollahu i činjenici da ta stranka ima oružano krilo koje je puno jače od libanske vojske koju pomažu Sjedinjene Države. Washingoton, Tel Aviv, Pariz i Rijad žele da se ta grupa razoruža, što oni odbijaju. Ovih dana zvaničnici i pristalice Hezbollaha ponavljaju da bi jug Libana bio okupiran od strane Izraela, kao što je to učinjeno nedavno u Siriji, onog momenta kada bi položili oružje.
Istovremeno, od Salama se očekuje da provede reforme i ojača libansku ekonomiju. Budući da ima podršku više država, a sam ima zavidnu karijeru u mnogim oblastima i dolazi iz porodice čiji su članovi već bili libanski premijeri, niko ne sumnja da američki i francuski student prava i političkih nauka ima sposobnost da to uradi.
Reforme koje bi dovele do jačanja libanske privrede sigurno će dobiti podršku svih stranaka u Libanu, ali kao i do sada stvar bi mogla biti zaustavljena kada se radi o drugim pitanjima, poput uticaja nekih država na vlast u Bejrutu, odnosu prema Izraelu, Iranu ili novim sirijskim vlastima.
Najavljujući „novi Liban“, Salam je jučer poručio da će zemlju „spasiti, reformisati i obnoviti“. Rekao je da će raditi na jedinstvu, što je poruka pristalicama Hezbollaha. Šiitski pokret je pristao na imenovanje Aouna, a njegovi saveznici podržali su Salama i obezbijedili mu većinu u parlamentu.
Ono što je posebno važno za slučaj Hezbollaha jeste i Salamova izjava da će se zalagati za punu provedbu Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija 1701, koja podrazumijeva povlačenje svih snaga sa juga Libana, osim libanske vojske. To znači da bi se Hezbollah otuda trebao povući, kao i Izrael kojeg je nazvao „neprijateljem“ i poručio da očekuje „njegovo potpuno povlačanje“ sa svakog „pedlja naše okupirane zemlje“.
Ali Hezbollah i Izrael imaju nezavršenog posla. Primirje koje su potpisali ističe za manje od dvije sedmice i bez novog sporazuma prijeti nastavak sukoba. Ne treba sumnjati da će Izrael iskoristiti svaku priliku da zada udarac neprijatelju i za to dobiti podršku sa Zapada.
Zapad podržava i Salama. U petak u Bejrut dolazi francuski predsjednik Emmanuel Macron. Saudijska Arabija je nakon izbora Aouna za predsjednika najavila obnovu hotela koji je oštećen u eksploziji u bejrutskoj luci 2020. godine te je novog šefa države pozvala u posjetu Rijadu. Prema pomenutom primirju između Hezbollaha i Izraela, američka vojska je dobila ulogu da nadgleda neke aspekte provedbe dogovorenog i nema sumnje da će to iskoristiti i biti blizu Salama.
Nawaf Salam, kojeg libanski mediji opisuju kao „propalestinskog“ političara i čovjeka sa odličnim vezama i velikim ugledom na Zapadu, veoma brzo će morati da naruši ono što ga je preporučilo za izbor za premijera – distanciranost od političkih stranaka u Libanu. Prve ozbiljne odluke mogle bi ga svrstati u jedan tabor, politički, sektaški, vjerski... Tada će se vidjeti šta su se ključni akteri u Libanu dogovorili daleko od očiju javnosti i hoće li Salam imati rješenje za libanske probleme.