Članak

SAOPĆENJA

BH Novinari: Nova zakonska rješenja u USK ne smiju ograničiti slobodu izražavanja

(Patria) - Upravni odbor Udruženja/udruge BH Novinari poziva Vladu i Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko –sanskog kantona
(USK) da uključe novinarsku i medijsku zajednicu tog kantona u Radnu grupu za izradu novog Zakona o informisanju, koji kantonalne vlasti namjeravaju usvojiti radi normativnog uređenja medijskog prostora USK -a, kao i ograničavanja govora mržnje, lažnih vijesti i drugih štetnih sadržaja koji se šire putem novih medija i društvenih mreža.

Prema infomacijama BH Novinara, cilj donošenja ovog zakona je inoviranje Zakona o informisanju iz 1998. godine, sa fokusom na ekspanziju internet medija, te potrebu sprečavanja širenja mrzilačkih sadržaja putem interneta.

Novim će se zakonskim rješenjima mediji obavezati na samoregulaciju i uklanjanje odeđenih sadržaja sa portala, a nadležnom Ministarstvu dati ovlasti da, putem svoga Inspektorata, prekršajno kažnjava medije ukoliko ne skinu problematične sadržaje u predviđenom roku.

Zakonom se planira dati mogućnost operaterima i lokalnim internet provajderima da banuju određene stranice i pojedince ukoliko Ministarstvo utvrdi da su objavili lažne vijesti koje su suprotne javnom interesu ili mogu dovesti do ugrožavanja sigurnosti.

BH Novinari podsjećaju kako širenje govora mržnje i lažnih vijesti, kao i moderiranje mrzilačkih sadržaja na internetu, koje zakonski žele regulirati vlasti USK –a, nisu uspješno riješeni nigdje u svijetu, budući da nije lako naći pravne mehnizme i balans slobode izražavanja i njenog legitimnog ograničenja u interesu javnosti. Također, neka od pitanja koja se nastoje urediti novim Zakonom u USK već su normirana kroz nadležnosti regulatornog i samoregulatornog tijela u BiH, ili trebaju biti zakonski definirana kroz djelovanje državnog Palamenta, odnosno vlasti na nivou države.

Gledano iz ugla BH Novinara, prevelika (samo)regulacija i zakonsko normiranje nisu uvijek efikasni, te mogu prouzrokovati štete medijskim slobodama, možda i veće od onih nastalih nedostatkom legislative.

BH Novinari ističu da je početkom 2024 godine stupio na snagu dopunjen Zakonom o digitalnim uslugama Evropske unije (Digital Services Act – DSA) koji se odnosi na sve internetske platforme i sprečavanje širenja potencijalno štetnih sadržaja. Budući da BiH kao država uskoro treba otpočeti pregovore o svim poglavljima, uključujući i Poglavlje 10 „Mediji i infomacijsko društvo“, smatramo kako aktivnosti u vezi sa novim zakonom u Unsko – sanskom kantonu trebaju biti usklađene sa EU DSA zakonom, ali i sinhronizovati sa aktivnostima državnih organa BiH u predpristupnim pregovorima.

Zbog svega navedenog, Upravni odbor BH Novinara zahtijeva od Vlade i nadležnog Ministarstva USK da proces pripreme novog Zakona o informisanju vodi na transparentan i inkluzivan način, te u skladu sa odredbama EU akta o digitalnim uslugama. Također, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta mora uključiti predstavnike medijske i novinarske zajednice ovog kantona u rad Radne grupe za pripremu novih zakonskih rješenja u oblasti informisanja, koja će se, kada i ako budu usvojena, najsnažnije reflektovati na rad i buduće djelovanje medija i novinara/ki u Unsko – sanskom kantonu.

#BiH #Govor #Kultura #Media #Mržnja #Novinari #Sport #USK #Vijesti #Zakon