(Patria) - Novi predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa snažno se zauzeo za jedinstvo EU i istovremeno za očuvanje njene raznolikosti.
- Jedino zajedno možemo osigurati stabilnost, sigurnost i mir na našem kontinentu - rekao je jučer Costa na prigodnoj svečanosti primopredaje dužnosti.
Dosadašnji čelnik Evropskog vijeća, belgijski liberal Charles Michel, predao je dužnost portugalskom socijalisti Antoniju Costi, koji u nedjelju, 1. decembra i službeno preuzima dužnost.
- Jedino zajedno možemo postići da se glas Evrope čuje na međunarodnoj sceni jer je jedinstvo krvotok EU, ali pritom ne smijemo ignorisati naše razlike u mišljenjima niti ih tretirati kao problem.
Ta raznolikost je savršeno prirodna, ona nas obogaćuje i predstavlja snagu Evrope - kazao je Costa, koji se pokazao vještim političarem, održavajući osjetljivu ravnotežu među koalicijskim partnerima i ima reputaciju uspješnog graditelja konsenzusa, osobine koja je neophodna za funkciju predsjednika Evropskog vijeća.
Evropsko vijeće je najvažnije političko tijelo EU, koje okuplja šefove država ili vlada, određuje strateški smjer i politike EU i koje odluke donosi konsenzusom.
Dužnost predsjednika Evropskog vijeća uvedena je Lisabonskim ugovorom, koji je stupio na snagu 1. decembra 2009. godine.
Mandat predsjednika Evropskog vijeća traje dvije i po godine, može se jednom obnoviti, što je do sada bio slučaj sa svim predsjednicima Evropskog vijeća - svi su odradili dva mandata, ukupno pet godina, što se poklapa s mandatom Komisije i Evropskog parlamenta.
Costa, 63-godišnji socijalista, bio je portugalski premijer od 2015. do 2024. godine, ministar u više vlada, gradonačelnik Lisabona, zastupnik Evropskog parlamenta.
Costa je za predsjednika Evropskog vijeća izabran u junu ove godine, a prije preuzimanja dužnosti obišao je sve glavne gradove, osim Bukurešta i Sofije i razgovarao s čelnicima država članica. Bugarsku i Rumuniju još nije posjetio zbog izbora u tim zemljama.
- Osjećam se samouvjereno nakon što sam posljednjih nekoliko sedmica razgovarao s evropskim čelnicima koji imaju osjećaj hitnosti i fokusirani su na kolektivno djelovanje nadahnuto kreativnošću i pragmatizmom - rekao je Costa.
Costa je u svom govoru istakao da se EU temelji na vrijednostima - ljudskom dostojanstvu, slobodi, vladavini prava, demokratiji i jednakosti - te da je njena svrha osigurati mir i prosperitet.
Govoreći o ratu koji se već više od hiljadu dana vodi na evropskom tlu - ruskoj agresiji na Ukrajinu, Costa je rekao da "svi žudimo za mirom".
- Ali, mir ne može značiti mir groblja, ne može značiti kapitulaciju, mir ne smije nagraditi agresiju. Mir u Ukrajini mora biti pravedan i trajan i temeljiti se na međunarodnom pravu, koje uključuje pravo naroda na samoodređenje, pravo naroda na izbor vlastite budućnosti i poštivanje teritorijalne cjelovitosti i državnih granica - poručio je Costa.
Dodao je da EU mora biti jača, efikasnija, otpornija, s više autonomije u području sigurnosti i odbrane, pri čemu treba stalno raditi na transatlantskom partnerstvu.
Istakao je i kako je proširenje na Zapadni Balkan i istočne susjede "moćan alat za mir, sigurnost i prosperitet i geopolitički imperativ", dodajući da i EU i zemlje kandidatkinje moraju raditi više i brže "bez umjetnih rokova ali i bez nepotrebnih prepreka".
Costa je zahvalio odlazećem predsjedniku Michelu, kazavši da mu "Evropa puno duguje".
Michelovih pet godina na čelu Evropskog vijeća obilježeno je napetim odnosima s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen i takmičenju s njom.
Michel odlazi s tog položaja sa daleko slabijim ocjenama od svojih prethodnika Hermana Van Rompuya i Donalda Tuska.
Costa je prvi čelnik neke od evropskih institucija koji nema evropsko porijeklo. Njegov djed po ocu je iz indijske savezne države Goa, koja je nekada bila portugalska kolonija, a baka s očeve strane ima francusko-mozambičko porijeklo.
Mozambik je također bio portugalska kolonija. Costa ima tzv. "prekomorsko državljanstvo Indije", što je neki oblik dozvole za trajni boravak i rad u Indiji na temelju indijskog porijekla.