Piše: Amina Čorbo-Zećo
Aktuelna predsjedavajuća Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Anđelina Ošap Gaćanović zloupotrijebila je službeni položaj uputivši Muzeju Tešanj dopis bez znanja ostalih članova Komisije, ali i dopis bez pečata institucije!
Naime, na posljednjoj sjednici Komisije prva tačka je bila odbijanje peticije za proglašenje vile Adem-age Mešića nacionalnim spomenikom.
Ali, sjednica je prekinuta i ništa nije usvojeno. U međuvremenu peticija je povučena, ali Anđelina Ošap Gaćanović članica komisije iz Rs-a je kao predsjedavajuća napisala dopis podnosiocima peticije i potpisala stav komisije da se odbija peticija!
Za ovaj njen čin, koji je krivično djelo zlouptreba položaja ostali članovi Komisije saznali su mjesec dana kasnije kada je stigao dopis iz Muzeja Tešanj odnosno podnosioca peticije.
Naime, u dopisu upućenog članovima Komisije 18. novembra koji potpisuje direktorica JU Muzeji Tešnja Mensura Mujaknović odmah je navedeno da je dopis stigao bez pečata, broja protokola i datuma kada je poslan.
U dopisu se navodi i da je Ošap Gaćanović prvo izašla u medije i politički ekspolatisala priču, na način da je cijeli slučaj povezala sa SDA.
„Zadnja dešavanja i izmjene Zakona u Skupštini Republike srpske, po pitanju nacionalnih spomenika, govori ko stoji iza svega ovoga“, navodi se.
Također je skrenuta pažnja da Ošap Gaćanović ne može njima držati historijske lekcije.
„Jedan od najvrjednijih arhitektonskih objekata u ovom gradu jeste porodična vila Adem-age Mešića, jedinstvena po izraženim elementima alpskog i bosanskog stila. Kolega Jasmin Mandžukić – ugledni profesor historije, kulturni radnik i viši kustos je podnio inicijativu, što mu nalaže profesija. Kao objektivan stručnjak, to je uradio, ne kako bi izvršio rehabilitaciju ustaša i njihovog doglavnika, već zbog arhitektonske vrijednosti ove kuće“, ističe se u odgovoru.
Sada je pitanje ko će podnijeti krivičnu prijavu protiv Ošap Gaćanović s obzirom na vidljivu zloupotrebu položaja, jer je dopis Muzeju Tešanj poslala samoinicijativno.
Inače, ovakav pristup u kojem se samo pristupa historijskim činjenicama, a ne I arhitektonskim za mnoge je neprihvatljiv, jer doprinosi iskrivljavanju historijskih činjenica i omogućava dvostruke standarde u odlučivanju o važnim nacionalnim spomenicima. To je upravo bilo izraženo u ovom slučaju kada je Ošap Gaćanović različito tumačila priču o Ademaginoj vili i mosta u Goraždu, za kojeg je kada se raspravljalo o njemu, obrazloženje bilo fokusirano isključivo na arhitektonske karakteristike objekta, bez spominjanja historijskih događaja vezanih za most.
Inače, Ademaga Mešić bio je političar i pripadnik ustaškog pokreta tokom Drugog svjetskog rata. Aktivno je podržavao režim Nezavisne Države Hrvatske (NDH) i učestvovao u provođenju njihovih politika. Kao takav, ostao je kontroverzna figura u historiji Bosne i Hercegovine, s obzirom na to da je bio dio ustaškog pokreta odgovornog za brojne zločine nad Srbima, Jevrejima i ostalim protivnicima režima.